in ,

Venedik Gezilecek Yerler, Romantizm ve Kanallar Şehrine Yolculuk

Venedik Gezi Rehberi

Hazırladığımız Venedik gezi rehberi ile Venedik’te gezilecek yerler, Venedik’te ne yapılır, Venedik’te nerede kalınır gibi önemli başlıkları sizler için derledik.

İtalya’da yaptığımız seyahatlere bir yenisini daha ekleyerek dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri olan Venedik’e gittik. Kanalları, gondolları, renkli binaları ile her zaman ilgi çeken ve bizim de ziyaret etmeyi iple çektiğimiz yerlerin başında gelen Venedik’i bir günde nasıl gezdik ve neler yaptık tüm detayları ile bu gezi yazısında derledik.

Venedik’e Nasıl Gidilir?

Bu seyahatte çıkış noktamız, tüm İtalya seyahatlerimizde de olduğu gibi yine Milano oldu. Hem günü hakkı ile değerlendirmek hem de maliyet açısından Trenitalia’nın sabah 07:15 trenini tercih ettik. Biletleri ise Trenitalia web sitesinden kişi başı 12,5€ karşılığında aldık. Yaklaşık 2 saat 25 dakikalık rahat ve konforlu bir yolculuğun ardından 09:40 gibi Venedik S.Lucia istasyonuna ulaştık.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise, Venedik’te iki adet durak olduğu ve turistik olarak bilinen Venedik’e ulaşmak için S.Lucia (son durak) istasyonunda inmeniz gerektiğiniz. Venedik Mestre istasyonu, turistik ada kısmından hemen önce halkın yaşadığı şehir merkezinde yer alıyor ve genellikle Mestre inişli biletler bu nedenle çok daha uygun oluyor. Bu fiyatın sizi yanıltmaması için bilet alırken varış istasyonunun S.Lucia olmasına dikkat etmelisiniz.

Venedik’e En Ucuz Tren Bileti Nasıl Alınır?

Siz de bizim ki İtalya’nın herhangi bir şehrinden Venedik’e tren ile seyahat edecekseniz, en uygun bileti almak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Altta kısaca sıralayacak olursak;

  • Biletlerinizi trenitalia.com üzerinden direk satın alın (Üye olmanıza gerek yok)
  • Sabah erken saatleri tercih edin (Sabah 05 ile 07 arasındaki trenlerde genellikle diğer saatlerin en az yarısı kadar daha düşük fiyatlara bilet bulabilirsiniz.) 
  •  Aracı web siteleri üzerinden bilet almamaya özen gösterin (Komisyon veya fark ödememek için.)
  • Mümkünse hızlı trenler yerine Regionale isimli trenleri tercih edin (Yolculuk yarım saat kadar daha uzun sürer ama daha uygundur)
  • Biletinizi mümkün olduğunda erken alın. (Uçak biletlerinde olduğu gibi Trenitalia biletlerinde de zaman yaklaştıkça fiyat artışı oluyor.)

Venedik’e En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Öncelikle en yoğun dönemlerde (Haziran – Eylül) gitmemenizi tavsiye ederiz. Kasım – Mart ayları arası giderseniz İstanbul – Venedik kişi başı gidiş dönüş 400-500 TL arası uçak bileti bulabilirsiniz. Hatta bu tutar, kampanya varsa biraz daha düşebilir de. Ayrıca siz de bizim gibi Milano veya başka bir İtalya şehrinden tren yada otobüs ile seyahat ederseniz maliyetlerinizi daha da düşürebilir, fazladan bir şehir daha görebilirsiniz.

Venedik’te Nerede Kalınır?

Biz bu seyahatimizde konaklamadık çünkü akşam tekrar Milano’ya dönüş yaptık. Ancak siz Venedik’e özel bir seyahat gerçekleştiriyorsanız ve en uygun fiyatlara konaklamak istiyorsanız altta sizin için eklediğimiz Venedik konaklama fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

[adrotate banner=”17″]

[irp]

Venedik’te Ne Yapmalı, Nereleri Gezmeli?

Sizin için birkaç maddede Venedik’te neler yapabileceğiniz ve nereleri gezmeniz gerektiğini sıralıyoruz;

#1 – Venedik Sokaklarında Kaybolun

Venedik Sokakları

Bizim seyahatlerimizde yapmayı en sevdiğimiz şey, sokaklarda kaybolmak. Ama Venedik için bu durum, yapılması gerekenler arasına giriyor. Çünkü her bir sokağında ayrı bir renk, ayrı bir yaşam karşılıyor sizi. Çekinmeyin, dalın sokaklara, gezin rengarenk evler vekanallar arasında. Gondol ile göremeyeceğiniz yerleri ve detayları gözlemleyin 🙂

#2 – San Marco Bazilikasını Ziyaret Edin

San Marco Bazilikası

Venedik meydanında yer alan San Marco Bazilikası, dışarıdan bakıldığında büyük kubbeleri ve renkli mermer sütunları ile dikkat çekiyor. İçinde ise tavan resimleri ve mozaikleri oldukça dikkat çekici. Bazilika’nın ana bölümünü gezmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok ve hatta bu nedenle kapısında kuyruk bekleyebilirsiniz.

#3 – San Marco Meydanını Ziyaret Edin (Özellikle Kalabalık Olmayan Saatlerde)

Piazza San Marco

Piazza San Marco (San Marko Meydanı) Venedik’i ziyaret eden herkesin gittiği bir yer. Hatta sonbahar ve kış aylarında zaman zaman tamamen sular altında kalıyor.

Ama sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde ziyaret ederseniz kalabalığın olmadığı, bu devasa ve ışıklarla aydınlanan meydanda bir başınıza olmanın verdiği his tarif edilemez.

[irp]

#4 – Vapurla Büyük Kanal (Grand Canal) Turu Yapın

Venedik – Grand Canal

Venedik’i dolaşmanın en kolay ve en keyifli yolu yürümek ancak Grand Canal’ın sadece bir kaç köprü geçişi var ve Venedik’te vapur yolculuğu eğlenceli ve oldukça güzel bir gezi yöntemidir. Böylece yol boyunca iki yakanın muhteşem manzaralarını seyredebilirsiniz.

#5 – Murano Adasında Cam Üfleme Sanatını Keşfedin

Murano – Cam Üfleme Sanatı

Venedik’in hemen yakınındaki Murano Adası’nda cam üfleme sanatı ve gösterilerini keşfedebilirsiniz. Hatta belki siz bile deneyimleyebilirsiniz. Ancak buradan cam ürünleri alırken mutlaka pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

#6 – Palazzo Ducale’ı (Doge’nin Sarayı) Ziyaret Edin

Palazzo Ducale

San Marco Bazilikası’nın hemen yanında yer alan Palazzo Ducale, Venedik’teki ikinci en önemli ziyaret merkezidir. Doge Sarayı’nı gezmek için 20€ giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Ancak içeride sanat harikası eserler sizi bekliyor olacak.

#7 – Rialto (Ponte di Rialto) Köprüsünden Geçin

Rialto Köprüsü

Büyük Kanal’daki tek köprü olan Rialto Köprüsü, bir önceki ahşap köprünün çöküşünden yaklaşık 150 yıl sonra 1588’de inşa edilmiş. Bu dev taş kemer üzerinde, yoğun bir sokak ve çift yönlü dükkanlar bulunuyor. Kanalın ortasından karşıya yoğun bir geçiş noktası olarak tercih edilmekle birlikte, fotoğraf çekmek ve altından geçen teknelerin izlemek için harika bir noktadır.

#8 – Güzel Sanatlar Müzesi’ni (Gallerie Dell’Accademia) Ziyaret Edin

Gallerie Dell’Accademia

Kısaca “Accademia” olarak anılan Büyük Kanal’daki bu müze, 15.-18. Yüzyıl Venedik tarihinin en önemli ve kapsamlı koleksiyonuna sahiptir. Koleksiyonun çoğu, manastırlardan ve kapatılan kiliselerden ve şu anda eski Santa Maria della Carità Manastırı’nda sergilenen soylu ailelerin saraylarının temizlenmesinden toplanmış. Venedik Gotik Resim Sanatı içeren ilk galeri gibi bazı galeriler zengince oyulmuş ve 15. yüzyıldan kalma tavanlara sahiptir.

#9 – Arsenal ve Deniz Tarihi Müzesini Ziyaret Edin

Arsenal ve Deniz Tarihi Müzesi

Venedik Cumhuriyetinin tersanesi olan Arsenal, 17. yüzyılın sonuna kadar dünyadaki en büyük ve en işlek yerdi. 1104’teki kuruluşundan itibaren, 16.000 işçi istihdam sağlayacak boyuta gelene kadar sürekli genişledi. Tek bir günde tam ve hazır bir gemi yapmayı sağlayan gizli üretim yöntemlerini korumak için sıkı bir şekilde korunan Arsenal’e sadece tek bir karadan ve tek bir deniz yaklaşımı erişilebilirdi. Sıkı sıkı güvenlik, cumhuriyetin gemi sanatı sanatını yaklaşık 1550 yılına kadar muhafaza etmeyi başarabilmesiydi.

Tersaneye bitişik olan Denizcilik Tarihi Müzesinde, sayısız deniz savaşından geri getirilen etkileyici ganimet ve denizde kurtarılan için ahşap paneller üzerine yapılan adak resimleri içeren büyüleyici koleksiyonlar sergileniyor.

#10 – Gondol Gezisi Yapın

Venedik Gondol Gezisi

Bunu belirtmeye bile gerek yoktu aslında ama Venedik denince yapılacak listesinde olmazsa olmaz bir aktivite olduğunu için eklemeden edemedik 🙂

Biz 1 tam günde Venedik’i baştan aşağıya yürüyerek gezdik. Harika detaylar ve renkler yakalayarak unutulmaz anılar biriktirdik. Size de şimdiden renkli, romantik ve keyifli gezmeler diliyoruz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paris Gezilecek Yerler | Paris Turu Yaparken Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Yer

Frankfurt, Almanya’nın Finans ve Fuar Merkezine Seyahat