in

Vizesiz Ülkeler Avrupa | Balkanlar ve Avrupa Ülkelerine Vizesiz Seyahat

Vize süreçleri sizi geriyor, strese sokuyor, şartları karşılayamıyor veya inat ettim bir ton evrak toplamam, vize ile uğraşmam diyorsanız bu makale tam size göre 🙂

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen 11 Avrupa ve Balkan ülkesi arasından seçiminizi yaparak kapın sırt çantanızı ve çıkın yola…

Vizesiz Seyahat Edilebilen Balkan ve Avrupa Ülkeleri

1.Andorra (90 Gün Vizesiz)

Andorra
Andorra

Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa’da, Pirene Dağları’nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan Andorra; artık turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir.

2.Arnavutluk (90 Gün Vizesiz)

Arnavutluk
Arnavutluk

Arnavutluk, resmî adı Arnavutluk Cumhuriyeti, Güneydoğu Avrupa’da bir ülkedir. Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Sırbistan, doğusunda Makedonya ve güneyinde Yunanistan’dır.

3.Sırbistan (90 Gün Vizesiz)

Sırbistan
Sırbistan

Sırbistan ya da resmî adıyla Sırbistan Cumhuriyeti, Balkanlar’da yer alan bir devlettir. Sırbistan-Karadağ’ın ayrılmasıyla oluşmuştur.

4.Karadağ (90 Gün Vizesiz)

Karadağ
Karadağ

Karadağ, Balkanlar’da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica’dır.

5.Makedonya (90 Gün Vizesiz)

Makedonya
Makedonya

Makedonya Cumhuriyeti veya kısaca Makedonya, Balkanlar’da bir ülke. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur.

6.Ukrayna (60 Gün Vizesiz)

Kiev, Ukrayna
Kiev, Ukrayna

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülke. 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülkedir.

7.Bosna Hersek (90 Gün Vizesiz)

Bosna Hersek
Bosna Hersek

Bosna-Hersek, Balkanlar’da 51.197 km²’lik yüz ölçümü ve yaklaşık 4.500.000 nüfusa sahip ülkedir. Boşnaklar ülkenin %50,11, Hırvatlar 15,43 Sırplar ise %30,78’ini kapsar.

8.Moldova (90 Gün Vizesiz)

Moldova - Kişinev
Moldova – Kişinev

Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev’dir. 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır.

9.Belarus / Beyaz Rusya (90 Gün Vizesiz)

Belarus
Belarus

Beyaz Rusya, Belarus ya da resmî adıyla Belarus Cumhuriyeti, eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa’da yer alır. Başkenti Minsk’dir.

10.Vatikan (90 Gün Vizesiz) – Sınır Kontrolü Yok, İtalya üzerinden geçilebilir.

Vatikan
Vatikan

Vatikan, ya da Vatikan Şehir Devleti, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan, dünyanın en küçük devleti. Yerleşik nüfus 930 civarındadır. Vizesiz olmasının hiçbir önemi yoktur çünkü sınır kontrolü yapmadığı için, ülkeye İtalya – Roma üzerinden giriş yapmanız gereklidir. Bu durumda yine bir Schengen Vizesi‘ne ihhtiyacınız olacaktır. Biz adettendir diye, vizesiz ülkeler arasına ekledik 🙂

11.Kosova (90 Gün Vizesiz)

Kosova
Kosova

Kosova, resmî adıyla Kosova Cumhuriyeti, Balkanlar’da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülke. 1999 yılında Birleşmiş Milletler’in kontrolü altına alınan Kosova, 2008 yılında Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Üstte listelediğimiz 11 ülke umarız yeni seyahat rotaları oluşturmanız ve vizesiz seyahat etmeniz noktasında size referans olmuştur. Şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz 🙂

Haa bu arada, oralardan bize de bir fotoğraf göndermeyi ihmal etmeyin 😉 Size yer vermekten mutluluk duyarız 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Comments

Rumeli Feneri; Boğazın Kuzey Ucunda Bir Cennet

Ucuz Uçak Bileti Bulma Rehberi