in

İş Seyahatlerini Tatile Dönüştürmenin Akıllıca Yöntemleri

Yurt içi veya yurt dışına yaptığınız iş seyahatlerini kendiniz için küçük tatil kaçamaklarına dönüştürebilirsiniz. Eğer daha önce bunu denemediyseniz veya nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sizin için derlediğimiz ipuçlarına göz atın.

Bizim de bazı iş seyahatlerimizi bu şekilde tatile dönüştürmemiz sayesinde bir çok ülke ve şehri keşfetme fırsatı bulduk. Hatta buna bir örnek verecek olursak, fuar için planlanan 3 günlük bir Paris seyahatine birlikte çıkarak bu yazıdaki önerilerimizi kullanarak 5 günlük bir tatile dönüştürdük 🙂

İş için yapılan toplantılarda, iş dışı zamanlarınızı nasıl doğru değerlendirebileceğiniz ve bu boşluklar sırasında neler yapabileceğinizi keşfedin.

Gideceğiniz Yeri Araştırın ve Plan Yapın

Seyahat öncesi araştırma ve planlama yapın

İş seyahatiniz netleştiğinde, gideceğiniz ülke veya şehir hakkında bilgi sahibi olmak için önceden araştırma yapın. Bu araştırmalar ile yola çıkmadan önce kendinize küçük hedefler belirleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Araştırmanız sırasında, işinizin olduğu bölgeye yakın ve kolayca erişebileceğiniz noktalara odaklanın. Kısa sürede ulaşarak birşeyler yapabileceğiniz yerleri önceden belirlemeniz ve planlama yapmanız oldukça önemli.

Seyahatlerde planlama yapmazsanız, işten arta kalan boş vakitlerinizde odanızda tv zaplayarak veya otelin barında bir şeyler içerek zaman öldürmek zorunda kalabilirsiniz.

Yolu veya Dönüşü Uzatın

Dönüş yolunu uzatın

İş için gideceğiniz yere bilet alırken aktarmalı uçuş ile yolu uzatın veya dönüş biletiniz için fazladan 1-2 gün ekleyin. Peki bu nasıl yapılır ve şirketler nasıl ikna edilir?

Seyahatlerde, özellikle uzun mesafe uçuşlarda direk uçuş bileti almak oldukça maliyetli olabilir. Ancak aktarmalı bir uçuş tercih etmeniz durumunda bazı durumlarda uçak bileti maliyeti yarı yarıya düşebilir. Eğer yapacağınız seyahat acil bir iş gezisi değilse, bu tercihiniz şirketler için maliyet avantajı anlamına gelir ve gayet hoş karşılanır.

Aktarmalı uçuş tercih ederken mümkünse 2 uçuş arası en uzun süre alternatifini seçin. Bu aktarmalar zaman zaman 24 saati bulabilmekte. Bu sayede aktarma yaptığınız ülke ve şehri keşfetmek için neredeyse 1 gün vaktiniz olacaktır. Ayrıca oraya tatil için seyahat planı yapmanıza gerek kalmadan gezip görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Aynı şekilde bazı dönüş uçuşları da oldukça yüksek maliyetli olabilmekte. Ancak fazla tercih edilmeyen günler seçilerek bu bilet maliyetleri de düşürülebilmekte. Dönüş biletinizi bu şekilde uygun bir gün alternatifi bularak 1-2 gün öteleyebilirseniz, işiniz bittikten sonra kendinize tatil ve gezmek için ekstra zaman kazandırmış olabilirsiniz.

Havalimanı Otelinde Rezervasyon Yapmayın

Havalimanı otellerinde konaklamayın

Havalimanı otelleri, iş seyahatlerinde en çok tercih edilen konaklama alternatifleridir. Bu oteller konforlu ve verimlidirler. Gidiş/dönüş yolculukları için uçağa çok yakın olmanızı ve kısa sürede ulaşmanızı sağlarlar.

Ancak bu oteller sizi aynı zamanda havalimanına hapseder. Genellikle şehir merkezine uzak olan bu otellerde rezervasyon yapmanız durumunda, iş dışı zamanlarınızda farklı hiçbir şey yapamazsınız. Yine otel içerisinde takılarak zaman harcarsınız.

Bu nedenle iş seyahatlerinizde mümkün olduğunca şehir merkezinde veya merkeze yakın otelleri tercih etmeye çalışın.

Toplantı Aralarında Dışarı Çıkın

Toplantı aralarında dışarı çıkın

Yoğun bir iş temposunda olsanız bile, üstte de bahsettiğimiz gibi otelinizi şehir merkezinden ayarladıysanız, toplantı veya yemek aralarında dışarı çıkın. Bu sayede şehri keşfetmek, gezmek veya bir şeyler yemek için kendinize harika fırsatlar yaratabilirsiniz.

Zamanı küçümsemeyin, yarım saat içerisinde dışarıda bir yemek yiyebilir, şehir merkezini turlayabilir, insanların arasına karışabilirsiniz.

Hatta biraz daha fazla vaktiniz varsa bu arada bir müze bile gezebilirsiniz. Bu küçük kaçamaklar ayrıca sizi günün stresi ve yoğunluğundan da uzaklaştırarak kafanızı boşaltmanızı ve enerji toplamanızı sağlkayacak. Ayrıca bu sayede iş seyahatinizden zevk almaya başlayabilir, günlerinizi daha mutlu ve enerjik geçirebilirsiniz.

Otelin Spor Salonuna Gitmeyin

Otelin spor salona gitmeyin

Kaldığınız otellerin spor salonları, iş gezisinde rahatlamak ve stres atmak için harika yerler olabilir. Ancak bir iş seyahatini tatile dönüştürmek istiyorsanız bu spor salonlarına asla gitmeyin.

Egzersiz yapmak için dışarı çıkın, yürüyüş veya koşu yaparken şehrin sokaklarına dalın ve etrafı keşfedin.

Şehirde dolaşmak psikolojik olarak da size iyi gelecek, kafanızı boşaltmak için harika bir fırsat oluşturacaktır. Hem bu sayede şehri de gezmiş ve bir çok yerini keşfetme fırsatı bulabilirsiniz.

Ailenizi yada Arkadaşınızı Dahil Edin

Seyahatlerinize ailenizi dahil edin

Eğer mümkünse, seyahat planınıza ailenizi veya arkadaşınızı da dahil edin. Bu sayede ailece aynı yere tatile gelmek için tekrar plan ve harcama yapmanıza gerek kalmaz.

Çünkü siz toplantıdayken aileniz şehri keşfederek gezebilir, toplantı aralarında, günün sonunda ve sahip olduğunuz tüm boş vakitlerde onlara katılarak birlikte güzel vakit geçirebilirsiniz.

Böylece iş seyahatinizi bir anlamda sevdiklerinizle birlikte vakit geçirip tatil yapabileceğiniz bir geziye dönüştürebilirsiniz.

Biz bu önerileri uygulayarak iş seyahatlerimizi tatile dönüştürdük ve birlikte harika vakit geçirdik. Güzel vakit geçirmek sizin elinizde, yeter ki doğru bir planlama yapın ve mevcut her fırsatı bunun için değerlendirmeyi bilin.

Sevgiler

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Radisson Blu Hotel, Ankara | Otel Yorumları & İnceleme

İzmir Yemekleri | Yöresel Lezzetler ve Harika Ege Yemekleri