in ,

İsviçre Gezilecek Yerler, İsviçre’nin En Güzel Yerleri ve Yapılacak Şeyler

Alp dağları, saatleri, çikolata, peynir ve politik tarafsızlığıyla bilinen İsviçre’nin masalsı yerleri var.

Bu içerikte, 2 kere seyahat ettiğimiz ve doğasına hayran kaldığımız İsviçre’deki en önemli yerleri ve mutlaka yapmanız gereken etkinlikleri listeledik.

 1. 10 Jet d'Eau


  Bu dev su çeşmesi, Cenevre'nin en ünlü yerlerinden biridir.  Havada 140 metre yükseğe su fışkırtan çeşme, Cenevre Gölü'nün Rhone nehrine boşaldığı ve kilometrelerce görülebilecek kadar geniş bir alanda yer alır.


 2. 9 Grindelwald


  Bir dağ kasabası olan Grindelwald, Jungfrau bölgesindeki en büyük kayak beldesidir. Bu sevimli dağ kasabası hem yaz hem de kış aktiviteleri için harika bir lokasyon. 

  Yaz aylarında, muhteşem yürüyüş parkurlarının ve Avrupa'nın en sevilen kaya tırmanışı yerlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Kışın ise kayak yapabilir veya yerel kızak pistini deneyebilirsiniz. Yerel olarak erişilebilen dağ zirveleri ve geçişleri, fotoğrafçılar ve doğa severler için güzel bir seçim yapmaktadır. 

  Festival severler ise dünya kar festivalinde yapılan buz heykellerini sevecekler.

 3. 8 Ren Şelalesi (Rhine Falls)


  Schaffausen yakınlarında bulunan Ren Şelalesi, Avrupa'nın en büyük şelalesidir. Bu muhteşem manzaraya, nehir kıyısındaki kaleleri ve şelalenin zirvesindeki nehrin ortasındaki kayalıklarını da gösteren bir tekne turu ile ulaşılabilir.

 4. 7 Zytglogge


  İsviçre'nin Bern şehrinde yer alan bu saat kulesi kapısı, şehrin en eski şehir kapısıdır ve harika bir tarihi eserdir. Kapı 1100'lü yıllarda inşa edilmiş ve kuleyi süsleyen saat dünyanın herhangi bir yerinde ziyaret edilebilecek en muhteşem ve en eski saatlerden biridir. 

  1530'da inşa edilen bu saat yüzyıllardır şehrin simgesi. Altın aksamı ve Barok tarzı ile fotoğrafçılar için harika bir kare oluşturuyor. Bu saat, İsviçre'yi dünyanın en önemli saat yapım bölgelerinden biri olarak kabul edilen eserlerinden biri olarak öne çıkıyor.

 5. 6 Şapel Köprüsü (Chapel Bridge)


  Şapel köprüsü Lucerne şehrinde bulunan ve Reuss Nehri'ni geçen 204 metre (670 ayak) uzunluğunda bir köprüdür . Avrupa'nın en eski ahşap kaplı köprüsü ve İsviçre'deki başlıca turistik mekanlardan biridir. 1333'te inşa edilen kapalı köprü, Lucerne şehrini saldırılardan korumaya yardım etmek için tasarlanmış. 

  Köprünün içinde, Luzerne'nin tarihinin olaylarını betimleyen 17. yüzyıldan kalma bir dizi resim var.

 6. 5 Bernina Express


  Bernina Express, Chur kasabasında başlayıp Alpler'in kuzey İtalya sınırındaki Tirano'da biten, parlak renkli bir kızıl trendir. Yaklaşık 4 saat süren rota 196 köprüyü geçiyor ve 55 tünelden geçiyor. 

  Bernina Express

  Buzulların, dağ zirvelerinin ve kasabalarının manzarası, 60 metrelik ve nefes kesen manzaraya uzanan köprüler muhteşem manzaralar sunuyor. İsviçre'de en muhteşem ve popüler etkinliklerden biri olan bu tren gezisini mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

 7. 4 Jungfraujoch Gözlem Evi


  Dünyanın en yüksek astronomik gözlem istasyonlarından biri olan Sfenks Gözlemevi bu dağda bulunuyor. Bu gözlem evine ulaşıp terasından dev buzulları ve muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz.

  Jungfraujoch - Tren Ulaşımı

  Konaklama imkanı veya yemek yiyebileceğiniz bir tesis yok. Yalnızca günlük bir gezi için tren ile ulaşılabiliyor ancak unutulmaz bir deneyim sunuyor.

 8. 3 Pilatus Dağı


  Luzern Gölü civarında yer alan Pilatus Dağı efsanelerle dolu. Dağın adı, ünlü İncil Roma valisi Pontius Pilate'nin orada gömülü olabileceği ile ilgili ortaya çıkan söylentiden geliyor. Ortaçağ döneminde Avrupalılar, dağın gökyüzünden düşen bir ejderha taşı olarak oluştuğuna inanıyorlarmış. 

  Pilatus Dağı - Dünyanın En Dik Demiryolu

  2,100 metre yüksekliğindeki zirvesi, İsviçre ve Fransız Alpleri'nin yanı sıra Lucerne Gölü'nün harika manzarasını da sunuyor. Bu bölgeye dünyadaki en dik demiryolu ile ulaşılabiliyor.

 9. 2 Château de Chillon (Chillon Şatosu)


  Chillon Kalesi (Château de Chillon) Cenevre Gölü kıyısında yer almaktadır. Kale, 14. yüzyıldan kalma üç avluya sahip 25 ayrı bina ve iki dairesel duvardan esere sahiptir. 

  Her yıl yüzbinlerce misafirin ziyaret ettiği kale, istenirse masal gibi bir düğün veya kişisel etkinlikler için özel olarak kiralanabiliyor.

 10. 1 Matterhorn Dağı


  Ünlü Matterhorn dağı, İsviçre Alpleri'nin ikonik bir amblemidir. Dağ, adını Mat anlamına gelen “Mat” yani “çayır” ve “Horn” anlamına gelir. İsviçre ve İtalya arasındaki sınırda yer alan 4,478 metre (14,692 ft) yüksekliğindeki zirvesiyle, Alpler'in en yüksek zirvelerinden biridir. 

  Ayrıca Alpler'deki en ölümcül zirvelerden biridir. 1865 ile 1995 yılları arasında buraya tırmanmak isteyen 500 dağcı ölmüş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milano’da 1€’ya Alışveriş ve Hediyelik! -Tiger Mağazasına Gittik

Berlin Gezilecek Yerler, Berlin Duvarı ve Hitler’in Sığınağı