in ,

Alcudia | Tarih ve Beyaz Kumsalların Bir Arada Olduğu Mayorka Şehri

Mayorka adasına yaptığımız seyahatte tatilimizin büyük kısmını geçirdiğimiz ve çok sevdiğimiz Alcudia‘dan bahsetmek istiyoruz size.

Sakin ortamı ile ailelerin gözdesi olan şehir, barındırdığı tarihi eserleri, masal gibi sokakları ve bembeyaz kumsalları ile harika bir tatil lokasyonu.

Aslında deniz tatili için tercih ettiğimiz Alcudia, kültürel olarak da bizi oldukça etkiledi. Bu nedenle adanın bu bölümünde hem deniz hem de kültür turizmi yapma şansı bulduk 🙂

Alcudia, Mayorka

Alcudia merkezinde yer alan Eski Şehir’i ziyaret ettiğinizde adeta zamanda bir yolculuğa çıktığınızı hissedebilirsiniz. Tarihi 1.300 yılına kadar uzanan ve bir zamanlar Romalılar tarafından adanın başikenti yapılan Alcudia, size etkileyici bir deneyim sunuyor.

Alcudia Tarihi ve Eski Şehir

M.Ö II. yüzyılda Romalılar yönetimine geçmesi ile birlikte önemi artan Alcudia, önemli bir ticaret kasabası haline gelmiş. Bir dönem emevilerin yönetimine de geçen adadaki yapılarda arap esintileri görmek mümkün.

Eski şehir’i çevreleyen dev duvarlar günümüze kadar sapasağlam bir şekilde korunmuş durumda. Duvarların ardına geçtiğinizde ise dar parke taşlı sokaklar sizi adeta zamanda bir yolculuğa çıkartıyor.

Alcudia, Eski Şehir Sokakları

Hediyelik eşya dükkanları, butikler, restoranlar ve cafeler ile dolu olan eski şehirde bulunan evlerin mimarisi, renkleri, kapı ve pencereleri bol bol fotoğraf çekebileceğiniz harika kareler sunuyor.

Alcudia’ya Nasıl Gidilir?

Palma merkezinden 62 km uzakta ve kuzeyde olmasına rağmen ulaşım oldukça kolay. Alcudia’ya kişi başı 8€ ödeyerek 1 saat 15 dakikalık yolculuk sonunda eriştik. Siz de Alcudia bölgesine gidecekseniz A32 numaralı otobüse binmelisiniz.

Mayorka – TIB Otobüsleri

Sarı kırmızı renkli TIB otobüslerini tercih ederseniz ekstra farklı ücretler ödemek zorunda kalmazsınız. Çünkü bu firma adanın resmi ulaştırma markası ve bilet fiyatları da bu nedenle standart. Ücreti otobüse binerken direk şoföre ödüyorsunuz ve o da size bir fiş kesiyor. Daha sonra dilediğiniz yere oturarak yolculuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Havalimanından Alcudia’ya taksi ile gitmek isterseniz ortalama 70€ ödeme yapmanız gerekebilir. Adadaki taksiler gidilecek şehre göre genellikle sabit ücret belirlemiş oldukları için bu fiyat çok fazla değişkenlik göstermeyecektir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Residence Inn Houston Downtown Convention Center | Otel Yorumları

Hotel Scheffelhof – Konstanz, Almanya | Otel Değerlendirme