in

Avrupa Ülkeleri Arasında Ucuz Ulaşım | 2€ Uçak Bileti – 1€ Otobüs Bileti

avrupa ülkeleri

Seyahatlerinizi yalnızca tek bir ülkeyi gezmek üzerine planlamayın! Avrupa ülkeleri arasında yalnızca 2€’dan başlayan fiyatlarla uçak bileti veya 1€’dan başlayan fiyatlarla otobüs bileti alarak ucuz seyahat edebilirsiniz.

Böylece Avrupa Turları yaparak birden fazla ülke gezebilir bir çok şehir görebilirsiniz 🙂

Bunu nasıl yapabileceğinizi örnek biletler ve örnek gezi ve tur rotaları ile içeriğimizde detaylıca listeledik.

Avrupa Birliği Ülkeleri

Sahip olduğunuz tek bir schengen vizesi ile gezebileceğiniz 33 avrupa birliği üyesi ülke bulunmakta. Bu ülkeler arasındaki İngiltere geçtiğimiz yıl Schengen bölgesinden ayrılma sürecini başlatmıştı. 

Bu nedenle İngiltere'ye turistik schengen vizesi ile giremezsiniz. Ayrıca İngiltere vizesi almanız gerekiyor.

Avrupa Birliği Ülkeleri

Üstteki haritada gözlemlediğiniz Avrupa Birliği üye ülkelerinin tam listesini alttaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

AlmanyaHırvatistanLüksemburgSan Marino
AvusturyaGüney KıbrısMacaristanYunanistan
BelçikaİzlandaMaltaVatikan
BulgaristanİtalyaMonako
ÇekyaİspanyaNorveç
DanimarkaİsveçPolonya
EstonyaİsviçrePortekiz
FinlandiyaLitvanyaRomanya
FransaLihtenştaynSlovakya
HollandaLetonyaSlovenya
Üstteki listede yer alan ülkeler arasında birden fazlasını gezmek için multi (çok girişli) schengen vizeniz olması gerekmektedir.

Shengen vizesi nasıl alınır hakkında hazırladığımız Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır? | Almanya Vizesi & İtalya Vizesi başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Avrupa İçi Ucuz Seyahat Nasıl Yapılır?

Normal şartlarda bir ülke için planınızı yapar, gidiş dönüş uçak biletlerinizi alır seyahat edersiniz. Bir sonraki tatil planlarınızda aynı döngüyü bu sefer başka bir ülke için tekrarlarsınız. 

Birden Fazla Ülke ve Şehir GezmekBu durumda her bir seyahat için ayrı yol, konaklama ve gezi maliyetine katlanmanız gerekir. Zaten resmi tatil dönemlerinde uçak biletlerinin rekor rakamlara yükselmesi durumu da ortaya çıkınca bu da bir çok zaman yurt dışı seyahat planlarının askıya alınmasına yol açar. 

Oysa ki, iyi bir araştırma ve düzgün bir planlama ile yurt dışı seyahatlerinizi kendinize özel bir tur haline dönüştürebilir, her seyahatte 2-3 ülke ve şehir gezebilirsiniz. Yani ülkeden çıkmak için harcadığınız bilet parasının hakkını vererek dolu dolu bir tatil geçirebilirsiniz 🙂

Zaten aynı şehirde günlerce kalmak hem sıkıcı olabilir hem de gereksiz konaklama maliyeti oluşturur. Ekstra konaklamaya ödeyeceğiniz tutar ile farklı bir ülke veya şehre gidebilirsiniz. Bu içerikte size örnek tur rotaları ve örnek maliyetler ile bunu açıklayacağız. 


En Uygun Plan Nasıl Yapılır?

Gideceğiniz şehri, uçak biletine göre belirleyin. Öncelikle en uygun uçuş yapabileceğiniz ülke ve şehri belirledikten sonra Google Maps üzerinden çevre ülke ve şehirlerini inceleyerek, nasıl bir tur planı yapabileceğinizi planlamalısınız.

En Uygun Uçuşu Bulmak ve Rota Planlamak

www.skyscanner.com adresine girin ve çıkış noktası İstanbul, varış noktası BOŞ bırakın. Site zaten o alanı "Her Yere" şeklinde dolduracaktır. Seyahat etmeyi planladığınız ayı seçin veya  en uygun zamanı sitenin bulmasını tercih edebilirsiniz.

En uygun uçak bileti olan ve gitmeye karar verdiğiniz ülkeyi belirledikten sonra Google Maps'ı açarak, ülke içerisinde gitmek isteyebileceğiniz şehirler veya çevresinde gitmek istediğiniz farklı ülke veya şehirleri belirleyin. 

Bunu belirlerken, Avrupa içerisinde ülkeler ve şehirler arası ulaşım için otobüs ve tren bileti araştırabileceğiniz ve satın alabileceğiniz site olan www.goeuro.com'u kullanabilirsiniz. 

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan, konuyu daha iyi açıklayabilmek adına sizin için örnek olarak hazırladığımız turları listeleyelim.


# Otobüs ile Örnek Tur Rotası - 1

Örneğin yaptığınız sorgulamada Almanya'nın Dusseldorf şehrine gidiş dönüş 400 TL uçak bileti buldunuz. Hemen Maps açarak yakındaki ülke ve şehirlere bakalım. Bu ülkeler ve şehirleri arasındaki mesafeler o kadar kısa ki 🙂

Almanya - Belçika ve Hollanda

Dusseldorf seyahatiniz sırasında Brüksel ve Amsterdam'ı da gezmek istemez misiniz? Sizin için hemen alttaki 3 ülkeden oluşan planı yaptık 🙂 

  1. Düsseldorf - Almanya
  2. Brüksel - Belçika
  3. Amsterdam - Hollanda

Üstteki ülkelere her seferinde İstanbul'dan gitmek isteseniz, tek bir şehir için ve her bir seyahat için kişi başı 400 TL ve üzeri ödemeniz gerekir. Oysa ki Almanya seyahatinizde 3-4 gün kaçamak yaparak alttaki rakamlara bu geziyi yapabilirsiniz;

Kalkış NoktasıVarış NoktasıMaliyet
DusseldorfBrüksel9€
BrükselAmsterdam8€
AmsterdamDusseldorf18.99€

Üstelik Dusseldorf'tan Brüksel'e otobüs bileti üstte de görebileceğiniz gibi yalnızca 9€ 🙂

Dusseldorf (Almanya) > Brüksel (Belçika) Otobüs Bileti

Brükseli gezmek için 1 gece konaklamanız ve 1 tam gün ayırmanız yeterli. Ertesi gün ise sadece 2,5 saat mesafede olan Amsterdam'a giderek seyahatin asıl eğlenceli kısmına geçebilirsiniz.

Brüksel (Belçika) > Amsterdam (Hollanda) Otobüs Bileti

Üstte de görebileceğiniz gibi Belçika'dan Hollanda'ya gitmek sadece 8€ 🙂 Eğer daha kısa sürede gitmek isterseniz (2,5 saat) FlixBus firmasını kullanmanız ve bilet ücreti olarak 10,99€ ödemeniz gerekli. 

Amsterdam'dan Dusseldorf'a dönmek ise sadece 3 saat ve 18,99€ 

Amsterdam (Hollanda) > Dusseldorf (Almanya) Otobüs Bileti

Sadece 3 günde 2 farklı ülke ve 2 şehir daha gezdiniz. Üstelik toplam 35€ ekstra yol bedeli harcanız ve bu da sadece 180 TL 🙂 İnanılmaz değil mi? 

Her birine Türkiye'den ayrı ayrı seyahat etseydiniz bu maliyetin ortalama 10 katını harcardınız! Zaten Dusseldorf'ta otelde kalacakken, seyahat edeceğiniz günler için gideceğiniz ülke ve şehirlerde rezervasyon yaparak, aynı konaklama ücreti ile farklı ülke ve şehirlerde kalabilirsiniz. Yani bu noktada cebinizden ekstra bir ödeme çıkmadı 🙂

Zaten Dusseldorf'tan İstanbul'a da dönüş uçak biletiniz mevcuttu. Toplam 3 ülke ve 3 şehir gezerek dopdolu bir seyahat gerçekleştirmiş bir şekilde keyifle ülkemize dönebilirsiniz 🙂


# Uçak ile Örnek Tur Rotası - 2

Üstteki gibi yine Almanya'nın Dusseldorf şehrinden çıkış ve dönüşlü bir deniz tatili ve kültür gezisi planı yapalım 🙂

İbiza, İspanya

Hem unutulmaz bir deniz tatili yapabileceğiniz, hem de dünyanın en ünlü turistik şehirlerinden birinde kültür gezisi yapabileceğiniz bu örnek tur alttaki gibi; 

  1. Düsseldorf > İbiza
  2. İbiza > Barcelona
  3. Barcelona > Köln

Kalkış NoktasıVarış NoktasıMaliyet
Dusseldorfİbiza18€
İbizaBarcelona18€
BarcelonaKöln23€

İnanılmaz ama Dusseldorf'tan İbiza'ya direk uçuş uçak bileti sadece 18€ 🙂

Dusseldorf (Almanya) > İbiza (İspanya) Uçak Bileti

İbiza Adası'nda 2 gece 3 gün kalarak deniz tatili yaptınız diyelim. Ardından sadece 1 saat uzaklıktaki Barcelona'ya geçelim 🙂

İbiza (İspanya) > Barcelona (İspanya) Uçak Bileti

Barcelona'da da tercihinize göre 1 veya 2 gece kaldıktan ve şehrin altını üstüne getirdikten sonra ilk durağımız olan Almanya, Dusseldorf'a dönme vakti geldi 🙂

Barcelona (İspanya) > Köln (Almanya) Uçak Bileti

En uygun bilet Köln'e olmasından dolayı biz bu rotayı önerdik çünkü Köln ile Dusseldorf arası yalnızca 20 dakika. O nedenle yine rahatlıkla ve çok kısa sürede Dusseldorf'a ulaşabilirsiniz.

Farklı bir ülke ve rüya gibi 2 şehir daha gezdiniz. Üstelik toplam 59 ekstra yol bedeli harcanız ve bu da sadece 300 TL 🙂 İnanılmaz değil mi? 

Her birine Türkiye'den ayrı ayrı seyahat etseydiniz bu maliyetin ortalama 10 katını harcardınız! Zaten Dusseldorf'ta otelde kalacakken, seyahat edeceğiniz günler için gideceğiniz ülke ve şehirlerde rezervasyon yaparak, aynı konaklama ücreti ile farklı ülke ve şehirlerde kalabilirsiniz. Yani bu noktada cebinizden ekstra bir ödeme çıkmadı 🙂

Zaten Dusseldorf'tan İstanbul'a da dönüş uçak biletiniz mevcuttu. Ancak siz bu harika kaçamak planı ile İbiza'da deniz tatili yapmış ve Barcelona sokaklarında tur atmış bir şekilde keyifle ülkemize dönebilirsiniz 🙂

# Sadece 1€ Otobüs ve 2€ Uçak Biletleri

Peki yazının başlığında da bahsettiğimiz, 1€'ya otobüs bileti ve 2€'ya uçak biletini nasıl alabilirsiniz?

Örneğin; Türkiye'den Bratislava'ya gittiniz. (Ryanair'in Dalaman'dan Bratislava'ya direk uçuşları başladı) Sadece Bratislava'yı gezmeyin, 1 saat uzaklıktaki Avusturya'nın Viyana şehrine gidin. Hem de otobüs bileti sadece 1€ 🙂

Bratislava > Viyana Otobüs BiletiBu sorgulamayı Goeuro üzerinden yaptık. Siz de seyahat tarihlerinize göre sorgulama yapabilirsiniz. 


2€'ya Uçak Bileti Nasıl Alınır?

İnanılmaz ama evet, 2€'dan başlayan fiyatlarla uçak bileti alabilirsiniz. Üstte bahsettiğimiz gezi rotasını planlarken bunu da göz önünde bulundurarak rotanızı belirleyebilirsiniz. 

En uygun biletleri bulmak için Ryanair web sitesinde üst menüdeki Plan altında yer alan, Route Map sayfasına geçiyoruz.

Karşınıza gelen Ryanair uçuş haritasında, eğer Türkiye'den giriyorsanız otomatik olarak kalkış noktası Dalaman olarak gelecektir. Siz bu alanda kalkış noktasını gezi rotanıza göre farklı şehirler olarak değiştirebilir, en uygun biletleri buradan yakalayabilirsiniz.

# Örnek 1 (2€ Uçak Bileti)

Madrid > Palma | 2€ Uçak Bileti

Madrid > Palma | 2€ Uçak Bileti

Üstteki örnekte 27.06.2018 tarihinde yaptığımız sorguda, kalkış noktasını Madrid yapınca, en uygun uçak bileti Palma de Mallorca adasına 2,43€ bedel karşılığı çıkıyor. 

Palma de Mallorca | 2€ Uçak Bileti

İnanılmaz değil mi 🙂 Üstelik bu net fiyat! Eğer ekstra hiç bir şey satın almazsanız, el valizi ile gerçekten bu fiyata uçabilirsiniz.

# Örnek 2 (6€ Uçak Bileti)

Haydi bir örnek daha inceleyelim; Örneğin bu sefer Frankfurt (Almanya) çıkışlı biletleri kontrol ettiğimizde ünli Pisa Kulesi'inn bulunduğu, İtalya'nın Pisa şehrine 6,84€ bedel ile uçak bileti alabileceğinizi görüyoruz.

Frankfurt > Pisa | 6,5€ Uçak Bileti
Ancak İstanbul > Pisa arası uçak bileti almak isteseydiniz, tek yön/kişi başı en az 80€ ödemeniz gerekirdi. 

Pisa, İtalya | 6€ Uçak Bileti

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün 🙂 Bu uçuşların en uygun maliyetli dönüşlerini de planlayıp hesaba katarak planlama yapabilirsiniz. 

Örneğin Pisa'dan geri dönüş çok pahalıysa, haritadan kontrol ettiğimizde sadece 35 dakika uzaklıktaki Floransa şehrinden uçak bileti bakın. Hem böylecve farklı ve çok güzel bir şehir daha görmüş olursunuz 🙂

Bu içeriğin seyahat planlarınızı yaparken, hayal ettiğiniz şehirleri görmeniz için faydalı olacağını umuyoruz. Faydalı bulduysanız üst kısımdan beğeni atmayı, arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin 🙂

Ayrıca soru ve görüşlerinizi bize alt kısımdan yorum olarak iletebilirsiniz.

Dünyayı keşfetmek için çok para harcamanıza gerek yok, iyi bir planlama ve hazırlık yapmanız yeterli 🙂

Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Comments

Zagreb, Hırvatistan | Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler ve İşkence Müzesi!

İtalya’nın En Muhteşem ve Dünyaca Ünlü Otelleri | İtalya Otelleri