in

Seyahatlerin Vazgeçilmezi: Otobüs Yolculukları

otobüs yolculuğu

Her yere uçakla seyahat edemezsiniz değil mi 🙂 Özellikle Türkiye içerisinde belirli noktalara yapacağınız seyahatlerde ve şehirler arası yolculuklarınızda uçak yerine ulaşım aracı olarak otobüs veya vapur tercih etmeniz gerekebilir. Bizim, eski bir Bursalı çift olarak o dönemde ve şimdilerde yaşamımızı sürdürdüğümüz İstanbul çıkışlı şehirler arası seyahatlerimizde Otobüs ve İDO Hızlı Feribot tercihi yaptığımız bir çok seyahatimiz bulunuyor.

Seyahatinizin rotasına göre yolculuklarınızda tercih edebileceğiniz çeşitli hatta yüzlerce otobüs firması bulunuyor. Bu otobüs firmaları içerisinden tercih ettiğiniz veya yolculuklarınızda genellikle kullanmaya özen gösterdiğiniz firmalar olabilir. Çünkü bu seçim sizin yolculuk konforunuzu da etkileyecek önemli bir adımdır. Yolculuk süresine ve yolculuk esnasında otobüs firmalarından ve otobüslerinden beklentilerinize göre ödeyeceğiniz otobüs bileti ücretleri de değişkenlik gösterebilir.

Öncelikle size, bizim bu güne kadar hangi güzergahlarda otobüs kullandığımızdan ve yolculuk süreleri ile birlikte bilet ücretlerinden bahsetmek istiyoruz;

 • İstanbul > Bursa (Ortalama 30 TL)
 • Bursa > İzmir (Ortalama 40 TL)
 • Bursa > Didim (Ortalama 70 TL)
 • İzmir > Didim (Ortalama 30 TL)
 • İzmir > Çeşme (Ortalama 10-15 TL)
 • Bursa > Fethiye (Ortalama 80 TL)

Genellikle Marmara ve Ege bölgelerine yaptığımız seyahatlerde uzun bir zaman periyodunda otobüs ile yaptığımız yolculukları bu şekilde sıralayabiliriz. Gerçekleştirdiğimiz bu yolculuklarda kullandığımız otobüs firmaları ise kullanım sıklığımıza göre sıraladığımızda şu şekilde öne çıkıyor;

 • Kamil Koç
 • Pamukkale
 • Nilüfer
 • Metro Turizm (Bulgaristan Seyahatlerimizde)
 • Ulusoy

Üstte sıraladığımız belirli firmaları kullanmamızdaki en büyük etkenlerden biri de yaptığımız seyahatlerde biriken puanlar. Otobüs firmalarının çeşitli puan kazanma uygulamaları ile her yolculukta bilet tutarının %10 civarı kadar puan hesabınıza ekleniyor ve birikmeye devam ediyor. Bu puanlarla daha sonra dilerseniz otobüs biletinizi ücretsiz satın alabiliyorsunuz.

Bunun dışında İstanbul > Bursa arası seyahatlerimizde uzun zamandır, hem hızlı hem de ekonomik olması nedeniyle İDO Deniz Otobüslerini kullanıyoruz. Biletinizi 1-2 hafta önceden almanız halinde kişi başı 17 TL gibi çok düşük bir rakama satın alabilirsiniz. Böylece hem ekonomik, hem konforlu hem de oldukça hızlı (1 saat 45 dakika) bir şekilde seyahatimizi tamamlayabiliyoruz. İDO feribotlarında önceden Wİ-Fİ hizmeti varken, son dönemde bağlantı konusunda sorunlar yaşıyoruz veya kimi zaman internet bağlantısı olmadığını gözlemleyebiliyoruz. Bu noktada ise mobil internet imdadımıza yetişiyor 🙂

Günümüzde uçak yolculuğu her ne kadar giderek yaygınlaşan ve daha çok tercih edilen bir ulaşım yöntemi olsa da, otobüs yolculuğu hala en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerinden birisi. Özellikle uçak ile seyahat edilemeyen lokasyonlara ve turistik beldelere ulaşım konusunda tek yöntemin otobüs olması da diğer bir faktör. Yüzlerce otobüs firmasının faaliyet gösterdiği günümüzde seyahatler için oldukça fazla seçenek mevcut. Ayrıca otobüs firmaları da bu rekabetten kendilerine pay alabilmek ve yolcuların dikkatini çekebilmek için otobüs içi farklı servis ve imkanlarda sunarak farklılaşmaya çalışıyor.

Bu da, otobüs yolculuklarının uzun süre daha en çok tercih edilen seyahat yöntemlerinden biri olarak kalacağını gösteriyor.

Gideceğiniz yere zamanında ve sorunsuz varacağınız iyi yolculuklar diliyoruz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seyahatlerde Bavul Kaybetmemek için 6 İpucu

Vatikan: Hristiyanlığın Merkezine Seyahat