in

Vatikan: Hristiyanlığın Merkezine Seyahat

Vatikan; 900 kişilik nüfusu ile dünyanın en küçük ülkesi! Ancak Dünya Katolik Mezhebinin Merkezi olması ve içerisinde barındırdığı eserler nedeniyle önemi büyük!

Roma seyahatimizde ziyaret ettiğimiz Vatikan ile ilgili önemli detayları sizler için derleyerek, detaylı bir gezi rehberi oluşturmaya çalıştık. Vatikan nerede, vatikan meydanı ve vatikan müzesi ile ilgili tüm detaylar içeriğimizde sizi bekliyor.

Vatikan’ı gezmek için minimum 1 tam gün ayırmalısınız! Dünya’nın en sıkı güvenliğine ve  uluslararası istihbarat ağına sahip ülkesi olan Vatikan, içerisinde barındırdığı eserler ile sizleri etkileyecek!

Vatikan Nerededir, Nasıl Gidilir?

Vatikan her ne kadar vize istemeyen bir ülke olsa da, aslında İtalya sınırları içerisinde ve hatta Roma’nın göbeğinde olduğu için her türlü vize ihtiyacı doğuyor. Çünkü öncelikle İtalya’ya girmeniz gerekiyor. Sonrasında ise herhangi bir pasaport kontrolüne gerek kalmadan, yürüyerek Vatikan’a girebilirsiniz. Vatikan’ın çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve sürekli kameralarla izlenmektedir.

Vatikan Haritası
Vatikan Haritası

Vatikan’a ulaşmak için A metro hattına binerek, “Cipro Musei Vaticani” durağında inebilirsiniz. Metro dışında 49, 32, 81, 982, 492 otobüsler ile de Vatikan’a ulaşabilirsiniz. Biz yürüyerek gittik çünkü Vatikan’a kadar olan bölgeyi, bu bölgedeki müzeleri de ziyaret ederek ve etrafımızı keşfederek kısa sürede ulaştık.

İsviçreli Muhafızlar

Vatikan - İsviçreli Muhafızlar
Vatikan – İsviçreli Muhafızlar

Papa’yı İsviçreli ve Katolik olan muhafızlar koruyor! Papayı korumakla görevli bu askerler, Vatikan’ın 110 kişilik ordusudur. 22 Temmuz 1506 yılından bu yana Vatikan’da aktif olarak görev yapmaktadırlar. Görev yerleri ise Aziz Petrus Bazilikası’dır. Papa için ölmeye yeminli olan bu askerler, Papa’nın askeri olabilmek için İsviçre doğumlu olmalı, gelmeden önce askerliğini yapmış olmalı, 19-30 yaş arası, atletik yapıda ve minimum 174 cm boyunda olmaları gerekiyor. Üzerlerine giydikleri renkli kıyafetler ise Michelengelo tarafından tasarlanmış.

Vatikan’a Giriş

İşte geldik en kritik kısma. Çünkü bu konuya dikkat etmezseniz 1 en az yarım gün sırada beklersiniz ve birkaç saat gezip kapanış saati geldiği için Vatikan Müzesinden çıkmak zorunda kalırsınız. İnanılmaz uzun kuyruklar oluyor! O nedenle gitmeden 1-2 gün önce (mümkünse daha erken) bu linkte yer alan sayfadan biletinizi online olarak satın alın.

Online rezervasyon yaparken saat seçimi de yapabilirsiniz. Bu nedenle ne kadar erken rezervasyon yaparsanız erken saatlere boşluk bulabilirsiniz. Biz, gitmeden bir önceki gece rezervasyon yaptık, sabah 10’da oradaydık.

Vatikan Müzesi ve Sistine Şapeli için geçerli biletlerin giriş ücretleri ise şu şekilde;

  • Tam : 16 €
  • İndirimli : 8 €

Bu arada internetten rezervasyon yaptığınızda işlem ücreti de ekleniyor fiyata, bilginiz olun…

Vatikan’a Nasıl Giremezsiniz?

Burası dini bir ülke olduğu için belirli kurallar uygulanıyor ve bunlara uygun değilseniz maalesef giriş yapamazsınız. Bu kurallar şu şekilde;

  • Kadın ve erkeklerin diz üstü şort giyilmemesi
  • Askılı Buz ve Etek giyilmemesi
  • Göğüs kısmı açık ve dekolte kıyafetlerin giyilmemesi
  • Genel dekolte mini kıyafetlerin tümünün uygunsuz olması…

Eğer bu kurallar çerçevesinde uygunsuz bir kıyafet ile gezmeye gitmişseniz, o bölgede satılan örtü/şal tarzı şeyler satılıyor. Ciddi bir para vererek almak zorunda kalmak içinizi acıtabilir. Bu nedenle dikkat etmenizde yarar var.

Vatikan’da Nereleri Gezmelisiniz?

San Pietro Meydanı

Vatikan’a giriş yaptığınız yer olan San Pietro meydanı, diğer adıyla Aziz Petrus meydanı, tüm Vatikan fotoğraflarında görünen o meşhur meydandır. Bu meydana girmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Etrafını çevreleyen dev sütunlar Bernini tarafından yapılmış ve bazı pazar günleri Papa buradan halka sesleniyor. Şanslıysanız ziyaretinizde Papayı da görebilirsiniz.

San Pietro Bazilikası

San Pietro Bazilikası
San Pietro Bazilikası

Dünya’nın en büyük kiliselerinden biri olan San Pietro kilisesinin kapasitesi tam 60.000 kişi! Evet yanlış okumadınız 60.000 Kişi! İlk Papa olarak kabul edilen ve 12 havariden biri olan Aziz San Pietro anısına Michelengelo tarafından yapılmış. İçeride sessiz olunması gerekiyor ve sık sık “şşşhhh” şeklinde uyarılar yapıldığını duyabilirsiniz.

San Pietro Bazilikası
San Pietro Bazilikası

Bu yazının kapağında ve internette sık sık karşınıza çıkan fotoğraf işte bu bazilikanın çatısından çekiliyor. Çatıya çıkabilmek için 2 farklı seçeneğiniz var ve daracık koridorlarda çılgınlar gibi merdiven çıkmanız gerekiyor;

  • Merdiven + Asansör : 8 €
  • Merdiven : 6 €

Yukarıya ulaştığınızda karşılaştığınız manzara, çekilen çileye değiyor diyebiliriz 🙂

Vatikan Müzeleri

İşte burada aklınızı kaybedeceksiniz! Sanat eserlerine boğulacaksınız! Burada 12. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar eserler mevcut!

Vatikan Müzeleri
Vatikan Müzeleri

Roma İmparatorluğu döneminden tutun Mısır, Yakın Doğu ve Yunan eserlerine kadar binlerce parçanın hangi birine bakacağınızı şaşıracaksınız. Bunların burada ne işi var derseniz, bilemiyoruz…

Fotoğrafın Tamamı için Galeri'yi Ziyaret Ediniz
Fotoğrafın Tamamı için Galeri’yi Ziyaret Ediniz

Bir de önemli uyarı: Kafanız yukarıda, tavana baka baka yürüyeceksiniz ve akşamı boyun ağrısı çekebilirsiniz. Çünkü tavanlar muhteşem işçiliği olan sanat eserleri ve oymalarla kaplı!

Burada Rafael, Leonardo da Vinci ve Michelengelo gibi sanatçıların orijinal eserlerini göreceksiniz!

Vatikan Müzesi - Tavan Eserleri
Vatikan Müzesi – Tavan Eserleri

Bu müzeleri gezmek için planınızı önceden yapın çünkü Pazar günleri kapalı ve diğer günler 09:00 – 18:00 arası açık. Vatikan müzelerinde çektiğimiz muhteşem fotoğrafları Vatikan Fotoğraf Galerisinde görebilirsiniz.

Vatikan’da Konaklama

Vatikan, Roma içerisinde yer alan bir ülke olduğu için oldukça geniş bir bölgede otel araştırabilirsiniz. Tabii ki Vatikan’a yakınlaştıkça otellerin yıldızları ve fiyatları da artıyor 🙂 Bu nedenle bütçenize göre Vatikan’ın hemen dibinde veya metro yada otobüsler ulaşım sağlayabileceğiniz daha uzak bir yerde otel rezervasyonu yapabilirsiniz. Alttaki alandan Roma’yı seçerek, hızlıca arama yapabilir oldukça uygun fiyatlara konaklama çözümlerine ulaşabilirsiniz;

[adrotate banner=”7″]

Vatikan’da Yemek

Yemeseniz de olur 🙂 Roma’nın heryerinde bulabileceğiniz İtalyan yemekleri ve fast-food atıştırmalıkları burada ekstra pahalı. Bu nedenle Vatikan’a giderken çantanıza abur cubur, atıştırmalık ve elma vs. tarzı şeyler almanızı tavsiye ederiz. Geziniz bittikten sonra Roma tarafında güzel bir mekanda yemeğinizi rahat rahat ve daha uygun fiyata yiyebilirsiniz.

Vatikan’da Alışveriş

Yapmasanız da olur 🙂 Çünkü buradan alabileceğiniz hediyelik eşyaları Roma’da da bulabilirsiniz. Üstelik buradakinden daha uygun fiyatlara. Magnet vs. gibi hediyelikler Roma’da 1€ fiyatla satılıyor. İstanbul – Büyükada’da satılan kimi magnetlerden bile ucuz yani 🙂 O nedenle alışveriş konusu sizin tercihinize kalmış.

Ama Vatikan’dan kendinize bir kart atabilirsiniz. Seyahatiniz bitip ülkeye ve evinize döndüğünüzde, kendi attığınız kart Vatikan’dan size ulaştığında çok mutlu olacaksınız 🙂

Biz Vatikan’da bulunan eserlerin hepsini görmeye çalışırken oldukça yorucu bir gün geçirdik. Resmen koşturduk desek yeridir. Akşam çıktığımızda hava kararmıştı ve ayaklarımız sızlıyordu. Ama harika sanatçıların muhteşem eserlerini hem de orijinal olarak görmek unutulmaz anılar bıraktı hafızalarımızda.

Siz de bu küçük ülkeyi, Roma seyahatinizde mutlaka ziyaret edin ve sanat dolu bir gün geçirin. Gitmeden önceki gece ise erken yatın ve dinlenin, ertesi gün enerjiye ihtiyacınız olacak 🙂

Şimdi sizleri muhteşem görüntüler için Vatikan Fotoğraf Albümü‘ne davet ediyoruz…

vatikan-fotograf-albumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Comments

Seyahatlerin Vazgeçilmezi: Otobüs Yolculukları

Galata Kulesi: 2.000 Yıllık Tarihi Fener