in

Yerebatan Sarnıcı | Gizem ve Efsaneleri ile 1.500 Yıllık Tarih

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul, yüzyıllara dayanan ihtişamlı tarihi ve içerisinde barındırdığı muhteşem eserler, yapılar bakımından dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir. Şehri ve tarihini keşfettiğimiz gezilerde bu seferki durağımız Yerebatan Sarnıcı (Bazilika Sarnıcı).

M.S 532 yılında Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından inşa ettirilen Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya’nın hemen yanı başında bulunur. 140 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğinde, dikdörtgen şeklindeki sarnıçta her biri 9 metre yüksekliğinde tam 336 adet sütun bulunmaktadır. İnşaatı sırasında 7.000 kölenin çalıştığı sarnıçta bir çoğunun da yaşanan iş kazaları sebebiyle öldüğü belirtilir.

Yerebatan Sarnıcı, Medusa Başı

Bu sütunlardan 2 tanesinin altında ise Medusa başı bulunur Biri yan, diğeri ters konumda duran medusa başlarının neden orada olduğu hakkında herhangi bir bilgi olmasa da efsaneye göre Medusa’nın yeraltı dünyasının dişi canavarları üç Gorgona’dan biri olduğu ve kendisine bakanlara taşa çevirme gücüne sahip olduğu söylenir.

Yerebatan Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Eminönü ilçesinde, Ayasofya’nın hemen yanı başında bulunan sarnıca ulaşmak için öncelikle Eminönü merkeze gitmeniz gerekir. Sonrasında vapur iskeleleri önünde bulunan duraktan tramvay’a binerek 3 durak seyahat ettikten sonra Sultanahmet durağında inmeniz gerekmekte.

Duraktan aşağıya doğru yaklaşık 250 metre yürüdüğünüzde sarnıcın girişine ulaşacaksınız. Alttaki haritadan, Eminönü İskele’den Yerebatan Sarnıcı’na yürüyerek ve tramvay ile nasıl ulaşabileceğinizi görebilirsiniz;

Yerebatan Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?

Yerebatan Sarnıcı Ne Amaçla Yapılmıştır?

Bizans döneminde inşa edilen sarnıç, yanında bulunan, geniş bir sahayı kaplayan ve imparatorların ikamet ettiği Topkapı Sarayı ve bölgedeki diğer yaşayan halkın su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilmiştir.

Sarnıcın içerisindeki su, İmparator Valens tarafından M.S 368 yılında yaptırılan ve 971 metre uzunluğundaki Bozdoğan kemeri ile birlikte, İmparator Justinianus’un yaptırdığı 115 metre uzunluğundaki Mağlova Kemeri kullanılarak tam 19 km uzaklıkta yer alan Belgrat ormanlarındaki Eğrikapı’dan getirilmiş.

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un fethinden sonra bir süre daha kullanılmış ve bu süreçte Topkapı Sarayı’nın bahçelerine buradan su verilerek sulama yapılmış.

Toplam 9.800 m2 bir alanda yer alan yerebatan sarnıcının ortalama 100.000 ton su depolama kapasitesine sahip.

Ağlayan Sütun

Ağlayan Sütun

Yerebatan Sarnıcının koridorlarının sonunda oymalar, kabartmalar ve tavus gözleri bulunan ağlayan sütun bulunuyor.

Bir diğer adı da gözyaşı sütunu olan bu sütun, nemli bir yapıya sahip olmasından dolayı sürekli sular süzülür ve ağlıyormuş gibi bir görünüm verir.

Efsaneye göre, üzerindeki şekillerin göz yaşına benzemesinin ve sular süzülmesinin nedeni sarnıcın inşaatında ölen yüzlerce köle içindir.

Gözyaşı sütunun hemen arkasında ise bir dilek havuzu bulunur. Sarnıcın yerli ve yabancı ziyaretçileri bu dilek havuzuna bozuk para atarak dilekler tutarlar.

Yeraltı Tünelleri

Yerebatan Sarcını ile ilgili bir diğer efsane ise, sarnıcın kuzeybatı yönünde bir tünel olduğu ve bu tünelin, marmara denizi altından Kınalıada’ya kadar uzandığıdır.

Bu uçuk bilgi karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik, zira 1.370 metre derinliğe kadar ulaşabilen marmara denizi altından bir tünel geçtiği ve adalara kadar uzandığı fikrini düşünmek bile bizim için şok edici oldu.

Sarnıçtaki Çığlık Sesleri

Bu efsane de, geceleri sarnıç içerisinde çığlık sesleri duyulduğu ve türlü gizemli olaylar yaşandığı konusu. Ancak bu konuda HaberTürk ekler ekibi bir gece Yerebatan Sarnıcında sabahlayarak bu gizemi araştırmışlar ve bunun, sarnıcın suları içerisinde yaşayan aynalı sazan balıklarının zaman zaman suyun üzerine zıpladığında çıkardıkları ses olduğunu keşfetmişler 🙂

Inferno (Cehennem) Filmine Konu

Inferno

Yerebatan Sarnıcı, ülkemizde 2016 yılında gösterime giren ve Dan Brown’un kitabından uyarlanan Inferno (Cehennem) filminin finalinde, Tom Hanks‘in canlandırdığı “Robert Langdon” karakterinin aradığı sırrı Yerebatan Sarnıcı’nda bulduğu sahnelere ev sahipliği yapıyor.

Tabii ki sarnıcın tarihi yapısına zarar vermemek için o sahnelerin bir film platosunda çekildiğini de belirtmekte fayda var 🙂

Ancak gizemin çözüldüğü yer olarak yerebatan sarnıcının işlenmesi bile sahip olduğu değeri bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu filmi henüz izlemediyseniz, kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz 🙂

Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti Nedir?

Sultanahmet tramvay durağından yürüyerek ulaşabileceğiniz ve Ayasofya’nın hemen çaprazında yer alan Yerebatan Sarnıcını haftanın her günü sabah 09:00 akşam 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı Girişi

Özellikle hafta sonları kapısında uzun kuyruklar oluşan sarnıca kişi başı giriş ücretleri ise şu şekilde;

  • Öğrenci : 5 TL
  • Tam : 10 TL
  • Yabancı Ziyaretçi (Turist) : 20 TL

İstanbul’da hafta sonu keşif durağı arayışı içerisindeyseniz ve yüzyıllarca eskiye dayanan tarihe tanıklık etmek istiyorsanız ve farklı ve muhteşem yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Soru ve düşüncelerinizi alt kısımdan yorum olarak bizimle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Torino, Fransız Alplerinin Gölgesinde Sanat, Gizem ve Şeytanlar Şehri

Vizesiz Gidilen Ülkeler | Vize İstemeyen Ülkeler, 102 Ülke – 2018 Listesi