in

Avrupa ve Balkanlara Otobüs ile Ucuz Seyahat

Yurt dışı seyahati dendiğinde akla ilk gelenlerden biri uçak yolculuğudur. Peki neden hemen yanı başımızdaki Avrupa ve Balkan ülkelerine bir hafta sonu otobüs yolculuğu ile seyahat etmiyoruz?

İşte bu makalede, Türkiye’ye sınırı olan veya yakın olan Avrupa ve Balkan ülkelerine otobüsle nasıl ve hangi şirketler ile yolculuk edebileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle alttaki haritadan Doğu Avrupa (Balkan) ülkelerini görebilirsiniz. Tabii ki bunların hepsine otobüs ile gitmeniz mümkün değil.

Doğu Avrupa ve Balkanlar
Doğu Avrupa ve Balkanlar

Bizim burada baz alacağımız en yakın ülkeler;

 • Yunanistan
 • Bulgaristan
 • Makedonya

Üstte listelediğimiz 3 ülkeden özellikle Bulgaristan ve Yunanistan, oldukça uygun fiyatlara bilet alarak yurt dışı seyahati gerçekleştirebileceğiniz ülkelerdir.

Bulgaristan

Sofya
Sofya

Bulgaristan’ın tatil beldesi, lüks otelleri içerisinde barındıran ve sınıra en yakın şehirlerden biri olan Burgas‘a; İstanbul Seyahat ve Metro Turizm ile içerisinde bulunduğumuz yaz sezonunda kişi başı 75 TL karşılığında seyahat edebilirsiniz. Bu yolculuk, İstanbul Esenler otogarından Burgas’a ortalama 6 saat sürebilir. Tabii burada sınırdaki yoğunluk ve sıra bekleme aşaması da etki edebilir, süresi kısaltan veya uzatan bir etken olarak öne çıkabilir.

Bulgaristan sahilleri ve denizi oldukça güzel, temiz ve plajı da ince kumdur. Tavsiye ederiz 😉 Bulgaristan haritası üzerinden şehirleri ve kıyıları incelemek için tıklayınız.

Bulgaristan’a yolcu taşıyan firmaları sıralayacak olursak;

 • Metro Turizm
 • Nişikli
 • İstanbul Seyahat
 • Alpar Turizm

Ayrıca fırsat sitelerinde de tüm yıl, bir çok kampanya görebilirsiniz; Kışın Bulgaristan kayak turu/tatili, Yazın Yunanistan sahilleri turları 🙂

Yunanistan

Atina
Atina

En çok tercih edilen rotalardan biridir. Ülkemize komşu olması, uygun fiyata otobüs ve vapur ile ulaşılabiliyor olması Yunanistan’ı bir adım öne çıkartıyor. Yunanistan’ın bir çok adasına ege kıyılarından kalkan vapurlar aracılığı ile kısa sürede ulaşılabiliyor ve özellikle yaz aylarında uygulanan çeşitli vize kolaylığı politikaları da ilginin ve ziyaretçi sayısının oldukça yüksek olmasını sağlıyor.

İstanbul’dan Yunanistan’a içerisinde bulunduğumuz yaz sezonunda;

 • Kamil Koç: Günde 3 Sefer (Alexandropoli [Dedeağaç]: 67 TL)
 • Metro Turizm: Günde 2 Sefer (Alexandropoli [Dedeağaç]: 43 TL)
 • Ulusoy: Günde 2 Sefer (Alexandropoli [Dedeağaç]: 60 TL)
 • Alpar Turizm: Günde 1 Sefer

yapıyor. Üstte gördüğünüz gibi fiyatlar oldukça değişken, 43 TL ile 67 TL arası dilediğiniz firmayı tercih edebilirsiniz. İstanbul Esenler Otogar – Yunanistan/Dedeağaç arası yolculuk ortalama 5 saat sürüyor. Tabii bunda yine hesaba katmanız gereken Bulgaristan örneğinde de verdiğimiz gibi sınırda bekleme süresi etkeni de var.

Makedonya

Skopje
Skopje

Yunanistan ile Bulgaristan’a sınırı olan küçük bir ülke Makedonya. Otobüs ile seyahat edebileceğiniz yakın rotalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda Osmanlı döneminden bir çok yapı ve eseri da içerisinde barındırıyor.

Makedonya’nın Üsküp şehrine Vardar Turizm ile seyahat edebilirsiniz. Bilet ücreti hakkında web sitesinde herhangi bir bilgi yer almasa da 0212 529 54 57 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Her gün saat 18:00‘de kalkan otobüsü ile Kumanova – Üsküp – Tetova  ve Gostivar şehirlerine gidiyor.

 • Romanya
 • Kosova
 • Karadağ
 • Polonya

ülkelerine de giden Vardar Turizm’in web sitesini incelemek için tıklayınız.

Üstte sıraladığımız ülkeler ve otobüs firmaları dışında Ulusoy’un, haftada 2 gün İstanbul’dan Almanya’ya otobüsü kalkıyor.

Almanya, Cologne
Almanya, Cologne

Almanya’nın 15 şehrine seyahat imkanı sunan Ulusoy ile;

İstanbul – Münih arası yolculuk bileti kişi başı 140 € karşılığında satılıyor ve yolculuk süresi 32 saat olarak dikkat çekiyor.

İstanbul – Berlin arası bileti ise kişi başı 160 € karşılığında satılıyor ve yolculuk süresi yaklaşık 35 saat sürüyor. Tabii bu yolculuk esnasında transit geçilen balkan ülkelerinin her birinde sınırlarda geçireceğiniz bekleme süreleri de yolcuk süresini etkileyecektir.

160€ karşılığı 35 saat otobüs yolculuğu ise nasıl olur bilemedik… Ağustos ayı içerisinde Türk Hava Yolları ve Onur Air ile aynı şehre ortalama 250 TL bilet ücreti ile seyahat edebileceğinizi ve yolculuk süresinin de yaklaşık 2 saat 45 dk. olduğunu düşünürsek aslında otobüsle daha pahalı ve çoook uzun süren bu yolculuk için de nedenler olmalı…

Örneğin uçaklardaki valiz ve ağırlık sınırına takılmadan belki daha fazla ve rahat eşya/valiz taşınabilir bu sayede. Yolculuk sırasında bir sürü şehir ve farklı yer görülecek olması da cabası… Tamam tamam siz hangisini isterseniz onu tercih edin, karışmıyoruz 😛

Bunlar dışında hangi otobüs firmaları nerelere gidebilirim diyorsanız, altta listeledik;

 • Derya Tur: Yunanistan
 • Ulusoy: Almanya, Avusturya
 • Yadran Seyahat: Makedonya
 • Varan Turizm: İsviçre, Avusturya, Almanya

Doğu Avrupa’ya otobüs ile tahammül edilebilir sürelerde ve makul fiyatlar karşılığında seyahat edebilir, hafta sonu veya kısa tatillerinizi bu şekilde bir yurt dışı gezisi ile renklendirebilirsiniz.

Umarız bu makaledeki bilgiler size referans olmuş, aklınıza takılanları yanıtlayabilmiştir. Farklı sorularınız, tecrübeleriniz veya eklemek istedikleriniz varsa alt kısımdaki yorum alanından bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İyi gezmeler… 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Comments

Roma Ulaşım Rehberi | Roma Otobüs ve Metro Hattı, Roma Havaalanı

Rumeli Feneri; Boğazın Kuzey Ucunda Bir Cennet