in ,

Roma Ulaşım Rehberi | Roma Otobüs ve Metro Hattı, Roma Havaalanı

Roma seyahatimiz hakkında hazırladığımız Roma; 2.800 Yıllık Krallıklar Başkentine Seyahat başlıklı makalemizde kısaca değindiğimiz ulaşım konusundan detaylıca bahsetmek için bu makaleyi hazırladık.

Böylece Roma’ya yapacağınız seyahatlerinizde bu ulaşım ipuçları sayesinde ekstra maliyete girmeden şehir içi ve şehir dışı seyahat edebileceksiniz 🙂

Öncelikle Roma’ya gittiğinizde ilginizi çekecek ve sizi şaşırtacak önemli bir ulaşım detayı; her yerde smart araçlar olması ve 2 kapılı, 2 koltuklu bu smart araçların oldukça yaygın olarak kullanılıyor olması.

Smart
Smart

Tabii bununla birlikte her yer Vespa motor dolu aynı zamanda 🙂 Filmlerden ve televizyondan aşina olabilirsiniz bu araçlara 🙂

Vespa
Vespa

Şimdi gelelim, toplu taşıma araçları ile Roma’da nasıl ulaşım sağlayabileceğiniz konusuna.

Roma’nın büyük bir kısmını yürüyerek dolaşabilirsiniz, zaten tarihi yerlerin bir çoğu trafiğe de kapalı olduğu için rahat rahat yol ortasında yürüyebilir etrafınızı inceleyebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Yürüyerek gezmenin en güzel tarafı da yolda bir çok farklı detay yakalamanız,  insanların arasında olmanız ve planda olmayan yeni yerler keşfetmeniz 🙂 Biz seyahatlerimizde genellikle yürümeyi ve insanların arasına karışarak şehrin ara sokaklarında kaybolmayı tercih ediyoruz. Bu sayede bulunduğumuz yerin kültürünü daha iyi tanıyabiliyor, havasını içimize çekebiliyor ve daha mutlu hissediyoruz.

Havalimanından Şehre Ulaşım;

Fiumicino (Leonardo Da Vinci) havalimanından Roma şehir merkezine gitmek için bir çok alternatif mevcut. Öncelikle bu alternatifleri ve maliyetleri listeleyelim;

  • Leonardo Express – 30 dakika – 14€
  • Terravision Otobüsü – 55 dakika – 4€
  • T.A.M. Otobüsü – 55 dakika – 5€
  • Taksi – 48€

Biz, seyahatimizde T.A.M. otobüsü ile ulaşımı tercih ettik. Bu otobüste WİFİ de mevcut ancak çok performanslı olduğu söylenemez. Otobüs full doluysa bağlanmakta veya internete çıkmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Genel olarak konforlu ve manzaralı bir yolculuk sizi bekliyor. Ayrıca Roma şehir merkezine Kolezyum’un önünden dönerek giriyor ki, ilk gördüğünüz en önemli yapı o oluyor bu sayede 🙂 Otobüslerde herhangi bir yiyecek/içecek ikramı yok, ona göre suyunuzu vs. havalimanından alıp binmenizi tavsiye ederiz.

Şehir İçi Ulaşım / Toplu Taşıma

Roma şehir içerisinde alttaki ulaşım araçları ile her yere ulaşabilirsiniz;

  • Otobüs
  • Metro
  • Tramvay
  • Bölgesel Tren

Eğer Roma Pass Card aldıysanız tüm ulaşım araçlarına sınırsız binebilir ve dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Bilet almak gibi bir derdiniz olmaz. Eğer romaya çocuk ile gidecekseniz,  yaşın altındaki çocukların herhangi bir bilet almalarına ve ulaşıma ücret demelerine gerek yok! Ne güzel değil mi:)

Roma Termini
Roma Termini

Roma’da ulaşımın merkezi ve başlama noktası Termini desek yeridir. Tren hatlarının, havalimanı otobüslerinin ve toplu taşıma araçlarının birleştiği yerdir Roma Termini. Önünde de onlarca otobüs durağı mevcuttur ve şehir içi belediye otobüslerinin ilk kalkış durağıdır aynı zamanda.

Roma Termini
Roma Termini

Roma ulaşım haritasını nasıl inceleyebilirim?

Roma metro, tren ve genel ulaşım haritalarının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Eğer Roma’da sık sık toplu taşıma kullanmayı düşünmüyor ve ben her yere yürürüm diyorsanız, ihtiyacınız olduğunuzda 1,70€ kişi başı, tek biniş bilet alarak toplu taşıma kullanabilirsiniz. Ayrıca 75 dakika ücretsiz aktarma yapabiliyorsunuz. Yada 24 saat geçerli bilet alarak (13€) yine tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz 🙂

Biz de çok binmeyiz, yürürüz diye düşündük yola çıkmadan önce, ancak Roma Pass Card’ımızı yine de aldık, ücretsiz 2 müze ve tüm müzelerde ekstra indirim nedeniyle her türlü kendini kurtardığı ve dilediğimiz zaman da toplu taşımayı ücretsiz kullanabilelim diye. Genel olarak gün içerisinde Roma’da ziyaret edeceğiniz yerlere yürüyor ve merkezden veya otelinizden oldukça uzaklaşabiliyorsunuz, sıra geri dönüş yolculuğuna gelince aynı yolları tekrar yürümek istemeyebiliyorsunuz ve zamandan tasarruf ederek farklı yerlere de hızlıca ulaşmak istiyorsunuz. Bu noktada özellikle metro imdadınıza yetişiyor ve aslında her gün en az 1-2 kere toplu taşımayı kullanmanız gerektiğini görüyorsunuz 🙂

Metro:

Bu arada Roma metrosu oldukça eski bir yapıdır ve bazı trenleri de oldukça sıra dışıdır 🙂

Roma Metro
Roma Metro

Roma metrosu HAT A (Kırmızı) ve HAT B (Mavi) olarak ikiye ayrılır. Kolezyum’un hemen önünde HAT B durağı bulunmaktadır. Bu sayede metro ile tam önüne kadar ulaşabilirsiniz. Durağın ismi de Colosseo‘dur. Metro sabah 05:30 ile gece 23:30 arasında çalışır. Bu nedenle gezi planlarınızı buna göre yapmalısınız.

Otobüs:

Roma’daki otobüsler de genel olarak ülkemizdeki otobüslere benziyor. Tek farkı istediğiniz kapıdan binebiliyorsunuz. Bilet sorulmuyor, bu noktada bir güven söz konusu çünkü ara ara yapılan kontrol ve denetimlerde bilet sorulduğunda ibraz edemezseniz ciddi para cezaları söz konusu. Zaten Roma Pass Card’ınız varsa, herhangi bir bilet okutmadan sorunsuzca yolculuk edebilirsiniz. Otobüsler de yine sabah 05:30 ile gece 23:30 arası çalışıyor. Bu saatler dışında gece otobüsleri termini önünden kalkıyor.

Roma Otobüs
Roma Otobüs

Taksi:

Bunun dışında Roma’da Taksi ile seyahat etmeniz de gerekebilir veya siz bu ulaşım yolunu tercih edebilirsiniz. Taksilerin genel olarak taksimetre açılış ücreti yaklaşık 3€‘dur. Bu ücret km başı 0.95€ civarı katlamaya devam eder.

Roma’da geç saatlerde Roma Termini civarında yürümemenizi ve bu durumda mutlaka bir toplu taşıma aracına binmenizi tavsiye ederiz. Termini’nin arka tarafları aynı zamanda Çin mahallesidir ve gece geç saatlerde tedirgin edebilecek tipte kişilerin de bulunabildiği bir bölgedir.

Hop On-Hop Off Tur Otobüsleri

Roma’daki Hop On-Hop Off otobüsleri ile 2 saat gibi bir sürede Roma’nın önemli tüm yapılarını/eserlerini gezerek görebilirsiniz. Buotobüsler için dilerseniz 1 tur biletini 12-13€ civarı bir fiyata alabilir, dilerseniz 24 saat geçerli bileti 15-17€ arası fiyata alabilirsiniz. Böylece sürekli ring halinde gezen bu otobüslerden dilediğiniz yer inebilir, dilediğiniz yerden tekrar tekrar binebilirsiniz. Toplu taşıma otobüsleri ile uğraşmadan direk bu sayede de önemli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu otobüsler sabah 08:30 akşam 20:30 arası hizmet vermekteler.

Roma Hop On-Hop Off
Roma Hop On-Hop Off

Yada hiçbir toplu ulaşım aracını kullanmayarak o meşhur Vespa motorlardan bir tane kiralayabilir ve şehrin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz 🙂 Yalnız trafik kurallarına dikkat etmenizi tavsiye ederiz 😉

Umarız bu makale, Roma içi ve dışı ulaşım konusunda yardımcı olmuş, kafanızdaki soru işaretlerini bir nebze olsun yanıtlayabilmişizdir. Burada yazanlar dışında aklınıza takılan, merak ettiğiniz veya sormak istediğin her türlü konuyu alt kısımdan yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Comments

  1. Teşekkürler emeğinize sağlık. internette bulduğum en faydalı bilgileri sayfanızda buldum. Private ulaşım isteyenler için su iki siteyi ekleyebilirsiniz hem ekonomik hem güvenilir. romeairporttransport.com ve romeairportshuttle.com Umarım arkadaşlar için bu bilgiler yararlı olur.

Roma Gezilecek Yerler | 2.800 Yıllık Krallıklar Başkentine Seyahat

Avrupa ve Balkanlara Otobüs ile Ucuz Seyahat