in

Bulgaristan’da hangi mobil internet alınır? | Bulgaristan İnternet Fiyatları

Bulgaristan’a yapacağınız seyahatlerde ihtiyaç duyacağınız internet erişimi için hangi operatörü tercih edebileceğinizi ve mevcut operatörlerin mobil internet (data sim kartı) fiyatlarını sizler için derledik.

Günümüzde yurt dışı seyahatlerinizde sadece data sim kartı almanız, tüm iletişim ihtiyaçlarınız için yeterli olacaktır. İnternete erişim sağladığınız anca mesajlaşma uygulamaları (WhatsApp vb.) üzerinden rahatlıkla istediğimiz herkesi arayıp mesajlaşabilmek mümkün. Bu sayede artık konuşma ve sms paketi içeren sim kartlar almaya da gerek kalmıyor. Zaten bu paketler de genellikle yüksek GB’lı internet paketleri sunmadıkları gibi maliyet olarak daha yüksek oluyorlar.

Biz sık sık Bulgaristan’a seyahat eden bir çift olarak, tüm iletişim ihtiyaçlarımız için data hattı tercih ediyoruz. Herhangi bir taahhüt, abonelik hatta kimlik ve pasaport bile gerekmeden sadece 2 dakikada satın alabileceğiniz bu internet hatları sizin için yeterli olacaktır.

Bulgaristan’daki GSM Operatörleri;

Aşağıda internet data hattı satın alabileceğiniz, Bulgaristan’ın en önemli 3 mobil operatörünü listeledik;

Ön Ödemeli İnternet Fiyatları Karşılaştırması

Üstte listelediğimiz 3 operatörün taahhütsüz, ön ödemeli data hatlarını, sundukları internet kotaları ve fiyatları ile karşılaştırıyoruz. Bu karşılaştırmada yer alan Vivacom, diğerlerinden farklı olarak ilgili paketi sınırsız internet olarak pazarlıyor.

Yani 25 GB olarak sunduğu maksimum internet kotasını aştığınız zaman hızınız 128 Kbps’a düşürülüyor ve 30 gün boyunca 128 Kbps hızında sınırsız internet kullanabiliyorsunuz 🙂 Bu hız çok da mantıklı gelmediği için bu paketi tercih etmedik. 128 Kbps ile günümüzde sanırım yalnızca basit textbase mailler alınıp gönderilebilir.

Bulgaristan İnternet Fiyatları

Hangi Operatörün İnterneti daha Hızlı?

A1, en eski ve büyük operatör olması avantajı ile gelişmiş bir internet alt yapısı sunuyor. Aşağıda, geçmişte yayınlanan bir kıyaslama raporunu görebilirsiniz. Bu grafikte Telenor olarak geçen operatör, bugünün Yettel isimli operatörü oluyor 🙂

Bulgaritan Mobil İnternet İndirme Hızları Karşılaştırması

Bu grafikte de görebileceğiniz üzere A1, en yüksek indirme hızını yakalayan mobil operatör oluyor. Şimdi bu örnek karşılaştırma ile yetinmeyerek biz de kendi hız testimizi yaparak aşağıda paylaşıyoruz;

A1, bizim yaptığımız 22.08.2022 tarihli mobil internet hız testi

Sonuç küçük bir şok etkisi yaratıyor değil mi? 🙂 Tekrarlayan testlerde upload hızının 19 Mbit’lere kadar ulaştığını gördük. Üstelik bu testi, telefon üzerinden internete bağlanan bilgisayarımızdan gerçekleştirdik.

Biz Hangi Operatörü ve Hangi Paketi Tercih Ediyoruz?

M-Tel zamanlarından bu yana A1 tercih ediyoruz. Bulgaristan’ın ilk ve en büyük mobil operatörü olan A1, hem uygun hem de yüksek hızlı internet paketleri sunuyor.

A1 – 30 GB Data Hattı

Kısa seyahatlerde 30 GB’lık data hattı tercih ederken, 10 günden uzun seyahatlerimizde ise 50 GB’lık data hattı tercih ediyoruz. Böylece özgürce internete bağlanabiliyor hem işlerimizi hallediyor hem de Netflix keyfimizden geri kalmıyoruz 🙂

Umarız bu yazı, Bulgaristan’a seyahat edecek olan okuyucularımız için aydınlatıcı olmuştur. Her türlü sorunuzu aşağıdaki yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sevgiler, bol seyahatler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Comments

Seyahat ederken takılarınızı taşımanın pratik yolları

Ege Yemekleri | Mutlaka Denemeniz Gereken 5 Lezzet