in

Dachau; Nazi Almanya’sının ilk toplama kampı!

Almanya’ya gerçekleştirdiğimiz seyahatin ilk durağıydı Münih. Dachau ise, Münih’e 19 km uzaklıkta bir bavyera kasabası. Bu kasaba, içerisinde barındırdığı toplama kampı ile ünlü.

Dachau toplama kampı, Nazi Almanya’sının ilk toplama kampı olarak 22 Mart 1933’te terk edilmiş eski bir mühimmat fabrikasının arazisinde açılmış.

Laim İstasyonu
Laim İstasyonu

Frankfurt’a yapacağımız yolculuk öncesinde ilk durağımız olarak belirlediğimiz Dachau kampına gitmek için Munich Franz Josef Strauss Havalimanı’ndan, S-Bahn S1 nolu trene bindikten 10 durak sonra Laim istasyonunda inerek, karşı yöne geçtikten sonra S2 nolu trene aktarma yapmanız ve bir 6 durak daha gitmeniz gerekiyor. Yapacağınız bu ulaşım için toplamda 10.30 €‘luk bilet almanız gerekiyor. Bu bileti daha havalimanında, mevcut olan otomatlardan kredi kartınız ile ödeme yaparak alabilirsiniz. Otomatlarda Türkçe dil seçeneği de mevcut, bu sayede zorlanmadan kolayca işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Daha ucuz ve farklı bir bilet almanız halinde, trenlerde yapılan rastgele kontrollerde yakalanarak ceza almanız yüksek ihtimal. Çünkü kontroller oldukça sık ve neredeyse her yolculukta yapılıyor.

Dachau Bahnhof istasyonunda indiğinizde, toplama kampına giden ring otobüslere binerek hızlıca ulaşabilirsiniz. Biz, Dachau Stadt istastonunda inmeyi ve Dachau kasabasını keşfetmek ve tanımak için yürüyerek gitmeyi tercih ettik. Ortalama 2.7 km mesafeyi 45 dakika kadar bir sürede yürüyerek kampa ulaştık.

Dachau Sokakları
Dachau Sokakları

Bu sırada Dachau’nun tertemiz, yemyeşil, sessiz ve huzurlu ortamında, bomboş sokaklarda yürümek, yanımızdan geçerken selam verip gülümseyen yerli halka aynı şekilde karşılık vererek, elimizle koymuş gibi bulduk kampı. (Sessizlik ve ıssızlık biraz da ürkütücüydü aslında…) Bir de sanki burnunuza hep bir yanık ve kül kokusu geliyor. Bu psikolojik bir etki de olabilir tabii…

Biz, seyahatlerimizde çoğunlukla yürümeyi tercih ediyoruz. Bu sayede bulunduğumuz yerin kültürünü, ortamını, sokak aralarındaki detayları, insanları ve günlük yaşamı daha yakından hissederek tanıyabildiğimize inanıyoruz.

Arbeit Macht Frei
Arbeit Macht Frei

Kampa ulaştığımızda büyük demir kapıyı gördük ve kapının üzerinde o meşhur yazı ile karşılaştık. Bir çok Nazi kampının girişinde yer alan bu yazı; “Çalışmak  Özgür Kılar” anlamına gelmekte ve “sonsuz çalışmanın ruhsal özgürlüğü sağladığı” savını desteklemektedir.

Bu kapıdan geçtiğinizde devasa bir meydana giriyorsunuz. Burada toplanan binlerce hatta yüz binlerce insanı hayal ediyorsunuz, daha kapıdan tüyleriniz diken diken oluveriyor. Sonra, sağ taraftaki, zayıf ve ölü insan bedenlerinden oluşan demir heykeli görüp küçük bir şok daha yaşıyorsunuz.

Hemen ardından sol tarafta bulunan büyük barakaya girerek, insanların uyuduğu, ihtiyaçlarını giderdiği, yemek yediği malzemeleri canlı canlı görebiliyor, kişisel eşyalarının sergilendiği müzeyi gezebiliyorsunuz. Tabii içeride aynı zamanda o dönemde çekilmiş fotoğraf ve videolara da yer veriliyor.

Bu görüntülerde her şeyi tüm çıplaklığıyla görebiliyorsunuz. Üst üste yığılmış çırılçıplak insan bedenleri, işkence görüntüleri, açlıktan ölmek üzere olan insanlar vb…

Fırınlar
Fırınlar

Kamptaki belki de en etkileyici yerlerden biri de fırınların olduğu bina! Aralarında 23 Türk vatandaşının da bulunduğu 45.000 kişiye mezar olan kampta, insanların gaz odalarından çıkartıldıktan sonra yakıldığı fırınlar yan yana dizilmiş bir şekilde duruyor. O günlerden bugüne hala orijinal parçaları ile duran fırınların içi ise külden beyazlamış.

Bu kampın önemli özelliklerinden birisi de Alman bilim adamları ve doktorların buradaki esirler üzerinde çeşitli deneyler yaptıklarıdır. Bu deneyler ile, hastalık bulaştırılan insanlar üzerinden çeşitli ilaç denemeleri yapmak, donmanın etkilerini incelemek, deniz suyu içmenin insanlar üzerindeki etkileri gibi akla hayale gelmeyecek deneylerin uygulandığı ilk ve en önemli kamp olarak öne çıkıyor.

Dachau seyahatimizde çektiğimiz bazı çarpıcı fotoğrafları, alttaki galeriden görüntüleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Almanya’da Şehirler Arası Ucuz Seyahat