in ,

Ferrara, Orta Çağ ve Rönesans Dönemine Uzanan Yolculuk

Castello Kalesi

İtalya denilince akla sayısız popüler şehir gelir. Biz de İtalya’nın altını üstüne getiren bir çift olarak, neredeyse tükettiğimiz bu popüler tarihi şehirler dışında, pek fazla bilinmeyen gezi rotaları araştırırken keşfettik bu küçük orta çağ şehrini.

Bologna’ya yaptığımız seyahatte yarım gün ayırarak yaptığımız Ferrara gezisinden sizler için küçük bir rehber derledik.

Ferrara Hakkında

Ferrara, İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde bulunan ve Adriyatik denizi kıyısına sadece 1 saatlik uzaklıkta yer alan tarihi kent. 130.000 nüfuslu Ferrara’da 14. ve 15. yüzyıllarda Este Hanedanının idaresindeyken inşa edilen sokak, kale, kilise, çok sayıda bina ve saraylar hala korunmakta ve ziyaret edilebilmekte.

Ferrara, İtalya

Bolonya’ya 50 km mesafede bulunan Ferrara, Orta Çağ ve Rönesans devrinden kalma kentin planının korunması ve Po Deltası’nın korunan doğal yapısı nedeniyle 1995’den bu yana UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Ferrara’ya Nasıl Gidilir?

Trenord – Çift Katlı Tren

Bologna’ya tren ile yalnızca 29 dakika mesafede olan Ferrara’ya kişi başı 4,95€’e bilet alarak hızlıca ulaştık. Genellikle bu rotada Venedik’e giden çift katlı trenler ile yolculuk ediliyor. Bu kısa yolculuk bizim için aynı zamanda küçük bir dinlenme molası oldu diyebiliriz.

Hatta çok küçük oldu çünkü ne zaman yola çıktık ne çabuk vardık anlayamadık 🙂 Henüz yeni binmiştik oysa ki, bir çırpıda geçiverdi kısacık mesafe yol.

Ferrara’da Nereler Gezilir?

Ferrara küçük bir şehir olmasına rağmen, orta çağ döneminden kalan yapıları ile sizi zamanda yolculuğa çıkartacak güzel bir gezi rotası.

1- Castello Estense (Estense Kalesi)
Estense Kalesi

Castello Estense (Estense Kalesi) ya da diğer adıyla Castello di San Michele, kuzey İtalya’nın Ferrara kentinde 1385 yılında inşa edilmiş ve orta çağdan günümüze kadar korunmuş bir kale.

Estello Kalesi

Dört köşesinde dev kuleleri olan ve etrafı sularla çevrili bu kaleye üç köprüden erişim sağlanabiliyor ve giriş yapılabiliyor. Bahçesinde gruplanmış olarak yerde duran taş toplar, o zamanlar mancınık mühimmatı olarak kullanılmışlar.

Gün içerisinde 09:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti kişi başı 6€ olan kalede süre gelen hanedanlıkları, tarihi belgeleri, fotoğrafları ve ilgi çekici odalarını görebilirsiniz.

Bizim tur esnasında dikkatimizi en çok çeken ve etkileyen ise kalenin altında yer alan hapishane ve hücreler oldu.

Estello Kalesi – Hücreler

Kalın duvarları, soğuk, karanlık ve bazıları ışıksız hücre odaları bizi orada kalan insanları ve içinde bulundukları ruh hallerini düşündürdü. Her bir hücrenin 3 kapı ile sağlamlaştırıldığı bu zindanlara 1506 yılında giren ve tam 53 yıl kalan bir mahkum olduğu öğrenmek ise bizi şok etti. Yarım yüzyıldan fazla bu hücrelerde hapis yatan bu kişi, 81 yaşında serbest kalmış.

Estense Kalesi – Hücreler

Buraya hapsedilenlerin ne yapmış olabilecekleri ve neden buralara kapatıldıkları da kafamızı kurcalayan bir diğer soru oldu. Üstte fotoğrafını gördüğünüz hücrede birbirine aşık olan iki mahkum ise, bu durumun mahremiyet olduğu gerekçesi ile 1425 yılında hücrenin sol köşesinde idam edilmişler.

Hücrelerin duvarlarında ve tavanlarında mum isi ile mahkumlar tarafından  yazılmış çeşitli yazılar hala gözlemlenebiliyor. Kapanışa 1,5 saat kala girdiğimiz ve ortalama 1 saat süren turumuz sonunda kalenin tarihi ile ilgili hazırlanmış olan videoyu izledikten sonra gezimizi sonlandırdık.

Şehre yapacağınız seyahatlerde ilk ziyaret etmeniz gereken nokta burası olabilir.

2- Palazzo dei Diamanti

Palazzo dei Diamanti, uluslararası çapta sergilerin yapıldığı, kentin sanat ve kültür etkinliklerinin gerçekleştirildiği bir müze.

Palazzo dei Diamanti

Dış cephesinde 8.500’den fazla mermer bloğun yer aldığı Palazzo dei Diamanti, dünyadaki en ünlü Rönesans binalarından biri olarak dikkat çekiyor. Dük Ercole Ister’in kardeşi tarafından 1493 yılında inşa edilen bu bina 1832’de Ferrara yönetimi tarafından satın alındı.

Giriş ücreti kişi başı 13€ olan bu müzede birbirinden güzel eserleri görebilirsiniz. Gitmeden önce sergi takvimini görmek isterseniz tıklayın.

3- Basilica Cattedrale di San Giorgio Martire

Ferrara’nın en büyük kilisesi olan Cattedrale di San Giorgio Martire, şehir merkezinde yer alan Castello Estense’ye sadece birkaç adım mesafede yer alır.

Cattedrale di San Giorgio Martire

12.yy’dan kalma bu romanesk tarzı inşa edilmiş katedral 18.yy’da çıkan yangından sonra Barok mimarisi referans alınarak tekrar inşa edilmiş. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bu katedralde sizi muhteşem heykeller ve çizimler bekliyor.

4- Museo Archeologico Nazionale (Ulusal Arkeoloji Müzesi)

Ferrara Ulusal Arkeoloji Müzesi, Spina antik kentinin kalıntılarına ev sahipliği yapılıyor.

Museo Archeologico Nazionale

4.000’den fazla mezardan çıkarılmış eserlerin, vazolar, bronz süs eşyaları, siyah ve kırmızı renkli ve çizimlere sahip seramikler, altın takılar, gümüş, kehribar ve cam macunuyla yapılmış kalıntılar sergileniyor.

5 – Via delle Volte (Volte Caddesi)

Via delle Volte , Ferrara’nın merkezinde yer alan bir sokaktır ve üzerinde bir çok kemer yer alır. 13. ve 14. yüzyıllardan kalma kemerlerin yer aldığı bu sokak, o yıllarda genelevlerin olduğu sokak olarak da bilinirmiş.

Via delle Volte Sokagi

Günümüzde geçmişteki bu tarihi ile herhangi bir alakası kalmayan, sessiz ve sakin bir sokak haline dönüşen Volte’de pek çok bina ve kemer orta çağ dönemi mimarisine sadık kalınarak restore edilmiş, zemini ise Arnavut kaldırım taşlarıyla döşenmiş.

Ferrara’da Nerede Kalınır?

Biz, Ferrara’ya gerçekleştirdiğimiz seyahatte konaklamadık. Çünkü Bologna’nın sadece 29 dk. uzaklıkta olması ve orada çok daha fazla ve uygun konaklama alternatiflerinin yer alması sebebiyle siz de orayı tercih edebilirsiniz. Böylece iki farklı şehri de gezme fırsatınız olacaktır. Bologna’da en uygun otel ve konaklama seçeneklerini sizler için altta paylaşıyoruz;

[adrotate banner=”19″]

Ferrara’da Ne Yenir?

Gezimizin sonunda, Bologna’ya doğru yola koyulmadan önce Estense Kalesinin hemen karşısında yer alan mekanlardan birine oturduk. İtalya’nın ünlü aperitivo saatine denk geldiğimiz için hemen Aperol Spritz’lerimizi alarak yanında sınırsız açık büfe yemek seçeneklerini değerlendirerek yemeğe koyulduk 🙂

Aperitivo

Üstelik Milano’da 11€ olan aperitivo ücreti Ferrara’da yalnızca 3,5€ 😀 Evet yanlış duymadınız, inanılmaz uygun fiyata içkinizi alarak dilediğiniz kadar yemek yiyebilirsiniz. Bologna’da bu tutarın çok daha yüksek olacağını hesaba katarak akşam yemeğimizi bu nedenle Ferrara’da yedik.

Günün yorgunluğu ve yemek sonrası üzerimize çöken ağırlık sonrası tren istasyonuna doğru yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş yaparak kendimize geldik. İstasyonda trenimizin gelmesini beklerken 1,3€’ya aldığımız Latte Macchiato’larımızı yudumlarken günün kritiğini ve Bologna’da yapacaklarımızı planlamaya koyulduk bile 🙂

Siz de Emilia-Romagna bölgesine yapacağınız seyahatlerde Ferrara’ya günübirlik uğrayabilir, orta çağ döneminden kalma bu küçük şehirde gezerek güzel de bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Şimdiden keyifli bir gezi diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Frankfurt, Almanya’nın Finans ve Fuar Merkezine Seyahat

Torino, Fransız Alplerinin Gölgesinde Sanat, Gizem ve Şeytanlar Şehri