in

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır? | Almanya Vizesi & İtalya Vizesi

Ülkemizde belki de en çok araştırılan, en çok emek, para, kağıt ve zaman harcanan seyahat öncesi işlemdir Schengen Vizesi, Almanya Vizesi ve İtalya Vizesi başvurusu 🙂 Bu konuda yüzlerce ayrı makale ve bilgi vardır gezi ve seyahat bloglarında.

Biz de ilk vize alma maceramız öncesinde günlerce bu yazıları okuduk, evrak hazırladık, heyecan ve stres dolu karışık duygular içerisinde başvurumuzu yaptık. Bu yazıda Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır, schengen vizesi nedir ve schengen vizesi şartları nedir sorusunu, Almanya vizesi ve İtalya vizesi anlatımı üzerinden uzun süreli vize alma ipuçları, kilit öneriler ve önemli bilgiler ile yanıtlıyoruz.

Biz son 1 yıl içerisinde 2 kere schengen vizesi aldık. Bunlardan ilki Almanya’dan diğeri ve en uzun süreli olan ise İtalya’dan aldığımız schengen vizesiydi.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Süreç Nasıl İşler?

Öncelikle Almanya ve İtalya vize işlemleri için tek yetkili acente olan iData’dır. Bunun dışında vize aracılık işlemleri yapan kişi ve kurumlar resmi acente değildir. Sadece size vize işlemleriniz esnasında danışmanlık yaparak burada belirteceğimiz evrakları toparlamanız konusunda yönlendirme yapar, sizin adınıza iData’ya giderek vize başvurunuzu gerçekleştirirler. Ancak evrakları eksiksiz ve doğru hazırladığınız taktirde vize başvurusu oldukça basit bir işlemdir ve herhangi bir aracı kurum için ekstra ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Bireysel olarak direk başvurmak için iData web sitesinden hangi amaçla vize alacağınızı seçtikten sonra karşınıza çıkacak olan vize başvuru formu (.pdf) ve toplamanız gereken evrak listesini almak olacak.

Almanya’ya vize başvurusunda bulunurken hangi evrakları hazırlamanız gerekiyor?

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport (Vize bitiş tarihinden itibaren en az 3 aylık daha süresinin olması gerekiyor)
 • 1 adet en az 6 ay içerisinde çekilmiş, rötuşsuz biometrik fotoğraf (35×45 mm ebatında olmalı)
 • Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı ve Schengen bölgesinde geçerli olmakla birlikte, örneğin 1 haftalık bir sehayat planlıyorsanız, seyahat tarihinizden 1 gün önce başlayan ve minimum 15 gün geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz. 15 gün veya daha kısa bir süre seyahat sağlık sigortası yaptırmanız durumunda ödeyeceğiniz tutar değişmez. 16. gün itibariyle fiyat artmaya başlar ve bu yazıyı hazırladığımız gün 15 günlük seyahat sigortası, kişi başı ortalama 10€ fiyatla yapılmakta.)
 • Yapacağınız seyahat için uçuş rezervasyonu veya bilet çıktıları
 • Almanya seyahatinizde konaklayacağınız otel rezervasyonu çıktısı (Bu işlemi, herhangi bir ücret ödemeden, Booking üzerinden ücretsiz iptal seçeneği olan otellerden rezervasyon yaparak gerçekleştirebilirsiniz ve rezervasyon çıktısı alabilirsiniz. Böylece daha sonra farklı bir otele rezervasyon yapmak isterseniz, iptal ve değişiklik hakkınız da saklı olur.)
 • Son 3 aya ait hareketleri içeren banka hesap cüzdanı veya banka şubesinden alacağınız A4 kağıda döküm çıktısı (Mutlaka imza sirküleri istemeyi de unutmayın! Aksi halde geçersiz sayılabilir. Ayrıca Enpara kullananlar, Enpara müşteri hizmetlerinden bu çıktıları talep edebilirler. 5 TL  karşılığında imza sirküleri ile birlikte adresinize kargoluyorlar.)
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • iData veznesinden ödeyeceğiniz vize başvuru harcının makbuzu

Biz bu evrakları hazırladıktan sonra, üzerine fazladan;

 • Sabıka Kaydı
 • Son 4 aya ait SGK dökümü
 • İş yerinden, pozüsyon ve şirkette aktif olarak çalıştığımız bilgisini de içeren, ilgili tarihlerde izinli olduğumuz bilgisinin yer aldığı antetli kağıtta bir dilekçe
 • Maaş hesabı hareket dökümü (Son 3 aylık)

gibi ekstra belgeler de hazırladık. (Biraz fazla garanticiyiz de 🙂 ) iData web sitesinden randevu alarak ilgili tarihte başvuru için gittik. Eşimle birlikte işlemlerimiz toplam 20-25 dakika sürdü. İlk schengen başvurusu olduğu için bir de parmak izi verdik. O dönemde (Mayıs 2015) Almanya schengen vizeleri, başvurudan itibaren ortalama 16 iş gününde sonuçlanıyordu. Bizim başvurumuzun üzerinden 5 gün geçmişti ki telefonlarımıza gelen mesajla, pasaportlarımızın iData’ya geldiği bilgisi iletildi. Almanya’nın schengen vizesi verirken seçici olduğu ve zor vize verdiği gibi internette yer alan onlarca bilgiyi okuduktan sonra böyle erkenden pasaportlarımız dönünce kuruntu yapmadık desek yalan olur 🙂 Ertesi sabah büyük bir heyecanla iData’ya gittiğimizde, ikimize de 3 ay geçerli, 30 gün kalmalı MULTI Schengen Vizesi verildiğini gördüğümüzde çok mutlu olduk. Hatta hemen 2. ve 3. avrupa seyahati planlarımızı bile yapmaya başladık. Bizim için kısa süren ve olumlu sonuçlanan bir vize başvuru süreci oldu.

Almanya vizesini aldıktan yaklaşık 6 ay sonra ise (Kasım 2015) İtalya – Roma seyahatimiz sebebiyle yine iData’dan aynı evrakları 2. kere toplayarak tekrar schengen vizesine başvurduk. Bu başvurumuzda ise farklı olarak bir evrak daha ekledik;

“İtalya’ya Haziran 2016 tarihinde tekrar seyahat etmeyi düşündüğümüzü, Milano ve Venedik şehirlerini de gezmeyi planladığımızı, bu nedenle uzun süreli ve multi schengen vizesi verilmesi” talebimizi içeren birer dilekçe hazırladık.

Bu dilekçemiz dikkate alınmış olacak ki, Aralık 2015’te başlayan, Haziran 2016’da sona eren 7 aylık 90 gün kalmalı MULTI Schengen Vizesi verildi. Bu dilekçe konusunda da yaptığımız araştırmalarda bir çok (gerekli yada gereksiz olduğu veya dikkate alınmadığı konusunda) yorum ve yazı gördük. Ancak konuya, fazla evrak veya dilekçe göz çıkartmaz, biz talebimizi iletelim de, dikkate alırlarsa ne mutlu şeklinde yaklaştık. İyi ki de öyle yaptık. Bu sayede verilen uzun vize ile İtalya, Fransa ve Bulgaristan seyahatleri gerçekleştirdik. Bu seyahatlerimizden gezi notlarını da site içeriğinde bulabilirsiniz 🙂

Sonuç olarak schengen vizesine başvurmak, ilgili evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlayabiliyorsanız aslında hiç de zor değil. Vize almak da imkansız değil. Eğer çalışmıyorsanız, çalışmakta olan eşiniz, size kefil olduğu ve tüm masraflarınızı karşılayacağını içeren bir dilekçe yazarak sizin evraklarınız ve kendi evrakları arasına eklerse o noktada da sorun olmayacaktır diye düşünüyoruz. Biz de İtalya vizesi başvurusunda bu şekilde hareket etmiştik.

Bu nedenle korkmayın, kuruntu yapmayın. Evraklarınızı özenle ve eksiksiz (hatta fazlasıyla) hazırlayın ve başvurunuzu bizzat kendiniz yapın.

Schengen vizesi ile ilgili her türlü sorunuzu alt kısımdan yorum olarak ekleyebilirsiniz, elimizden geldiğince tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız 🙂

Şimdiden iyi gezmeler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Comments

 1. çok çok teşekkürler geri dönüş için. son bir sorum olacak başlangıç rotam Bologna. 6 günlük seyahat. Aylardan Mart olması sebebi ile rotama Como gölünü koyup koymamaya karar veremedim. Çok soğuk ve ıssız olmasından, feribot seferi yapılmamasından korkuyorum. Bununla ilgili bu mevsimde buraların nasıl olacağına dair maalesef yeterli bilgi bulamadım. Siz ne dersiniz, sizce Como Gölü’nü rotama eklemeli miyim ?
  tekrar teşekkülrer

 2. merhaba, bilgiler için teşekkürler. 5 mart’18 için italya bileti aldım. pasaport süresi yenileyeceğim ve hali ile vize başvurusu. tarihleri dikkate alarak ne kadar süre öncede başvurursam riske atmamış olurum ? bir de maliyet olarak tüm bunlar ne kadara mal olur tahminen?
  teşekkürler bol keşifli geziler dilerim sizlere.

  • Merhaba Hatice hanım. Schengen vizesine seyahat tarihinizden en erken 3 ay önce başvurabilirsiniz. Biz Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz seyahat için 1,5 ay öncesinde başvuru yapmıştık ve yaklaşık 4-5 günde yanıt gelmişti. Pasaport yenileme işlemlerinizi erken hallederseniz, ortalama 2 ay kala başvurabilirsiniz. Geniş bir zaman olacağı için rahat rahat işlemlerinizi halledebilirsiniz. Eski pasaportunuzda vize varsa onu da başvuru esnasında yanınızda götürerek, yeni pasaportunuz ile birlikte teslim etmeyi ihmal etmeyin. Mutlaka yararlı olacaktır. Biz pasaportlarımızı 10 yıllık çıkarttık, böylece 10 yıllık Amerikan vizesi ve aldığımız schengen vizelerinin tümü aynı pasaportta toplanarak seyahatler sırasında bize kolaylık sağlayacağını düşündük. Şu an 10 yıllık pasaport harcı 667 TL olarak görünüyor. (e-poasaport.gov.tr’den kontrol edebilirsiniz) İtalya vize başvuru ücreti ise (turistik) 60€ + 29€ iData Koordinasyon Bedeli = 89€ (idata.com.tr’den kontrol edebilirsiniz). iData’dan vize başvuru randevusunu başvuracağınız zamandan en az 2-3 hafta önce almayı ihmal etmeyin zira yoğunluk olduğunda çok ileri tarihe randevu bulabilirsiniz. Bu da planlarınızı aksatabilir. Bilgiler faydalı olmuştur umarız, ilginiz ve güzel dilekleriniz için teşekkür ediyor, şimdiden keyifli seyahatler diliyoruz.

Anadolu Kavağı Gezilecek Yerler | İstanbul Anadolu Kavağı Vapur

Houston, Texas Gezi Notları