in

Tatilde Başınıza Gelebilecek Tatsız Şeyler | Seyahat Kabus Olabilir!

Seyahatlerde, başınıza planlamadığınız bir çok şey gelebilir. Ne kadar planlı olursanız olun bu olumsuzluklar hiç beklemediğiniz bir anda gelerek, sizi problem çözmek zorunda olduğunuz bir duruma sokabilir.

Seyahate genellikle dinlenmek, tatil yapmak ve günlük yaşamın stresinden uzaklaşarak yeni yerler keşfetmek için çıkılır. Çıktığınız seyahat aylardır hayalini kurduğunuz harika bir tatil olacaktır sizin için. Ama ya başınıza kötü şeyler gelirse?

Peki çıktığınız seyahatte başınıza neler gelebilir hiç düşündünüz mü?

Uçuş İptali

Uçuş İptali
Henüz seyahatin başında yaşanabilecek en kötü şeylerden birisi. Bütün planlarınız suya düşebilir hatta eğer aktarmalı bir uçuşunuz varsa binmeniz gereken diğer uçağı da kaçırabilirsiniz. Gideceğiniz yerde yaptığınız otel rezervasyonunuz da yanar ve gitmediğiniz halde rezervasyon yaptığınız gecenin ödemesini yapmanız gerekebilir.

Kısıtlı bir süre tatiliniz varsa, uçuş iptali ve bir sonraski uçuşun da farklı bir gün olması durumunda siz de gideceğiniz yere varamadan tatilinizin yarısı geçmiş bile olur.

Yanıltıcı Havalimanı İsimleri

Yanıltıcı Havalimanı İsimleri

Ucuz uçak bileti ararken karşınıza çıkan o harika fiyatlar genellikle gideceğiniz şehrin merkez havalimanına giden uçuşlara ait değildir. Uçaktan indiğinizde hedefinize varmış olmayı umarken aslında çok uzak ve alakasız bir yere indiğinizi öğrenirsiniz.

Şhir merkezine varabilmek için uçtuğunuz toplam süre kadar bir de otobüas yada tren ile yolculuk yapmanız gerektiğini öğrenmeniz daha da yıkıcı olabilir. Aslında toplamda verdiğiniz para da aynı hesaba gelir 🙂

Buna bir örnek vermek gerekrse, Barcelona'ya gideceksiniz ama ucuz olduğu için Girona Havalimanına inan bir uçuşa bilet aldınız. Barcelona diye geçen yer aslında 110 km uzakta tamamen alakasız bir yer ve indiğiniz yerden şehir merkezine otobüs ile gitmek için 25€, taksi ile gitmek için minimum 100€ ödemeniz gerekiyor.

Bu gibi sürprizlerle karşılaşmamakl için uçak bileti alırken havalimanını google maps üzerinde kontrol edin. Belki de 5-10€ daha pahalı bir bilet almak çok daha karlı olabilir.

Pasaport Kaybetmek

Pasaport Kaybetmek

Başınıza gelebilecek en kabus şeylerden biri de yurt dışı seyahatiniz sırasında pasaportunuzu kaybetmek olabilir. Ülkeye dönebilmek için öncelikle bulunduğunuz ülkedeki Türk konsolosluğuna giderek durumunuzu bildirmeli ve geçici seyahat belgesi veya yedek pasaport talebinde bulunmanız gerekir. Tabii bunlarına size oluşturacağı ek mailetler de cabası. 

Ayrıca kaybolan pasaportunuzda bulunan vizeleriniz, sonraki vize başvurularınızda veya seyahatlerinizde işinizi kolaylaştıracak olan ülkelere giriş çıkış damgaları da uçup gitmiş olacak. 

Bu nedenle seyahatlerde pasaportunuz, en iyi muhafaza etmeniz ve korumanız gereken eşyalarınızın başında geliyor.

Hırsızlık/Soyulmak

Hırsızlık

Eğer tüm paranızı yanınızda taşıyorsanız, seyahat sırasında soyulmanız halinde herşeyiniz gidebilir. Nakit paranız, kredi kartlarınız, cüzdanınız gibi değerli eşyalarınızı bir arada tutmanın güvenli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu aslında çok önemli bir zayıf noktadır. Bunu yapmayın! Çünkü cüzdanınız çalındığında her şeyiniz de gitmiş demektir… 

Herhangi bir ortamda veya mekanda değerli eşyalarınızı masa üzerinde bırakmayın. Örneğin bir cafe yada restoranda fotoğraf makinenizi masanın üzerine bırakıp tuvalete gitmeyin. Aynı şekilde çantanız ve diğer değerli eşyalarınızı da her zaman yanınızda taşıyın.

Seyahatte Hasta Olmak

Seyahatte Hasta Olmak

Bir seyahatte başınıza gelebilecek bu durum çok dramatik olabilir. Hele bir de yaz ortasında, deniz tatilinde hasta olduysanız en çok da o üzer insanı Özellikle de hassas bir bünyeye sahipseniz, yola çıkarken yanınıza ağrı kesici, alerji ilacı ve krem gibi temel ilaçları almayı ihmal etmeyin. 

Hasta olmanız halinde kısa sürede toparlayabilmeniz için, doktorunuzun önerdiği ilaçlarınızı yanında bulundurmanızda fayda var.

Kötü Hava Koşulları

Kötü Hava Koşulları

Seyahat sırasında sizi üzebilecek ve tatilinizi zehir edebilecek olumsuzluklardan biri de kötü hava koşullarıdır. Bütün bir yıl beklediğiniz yaz tatilinde plajda güneşlenmeyi hayal ederken, tam da sizin seyahat tarihlerinizde havanın bozması ve fırtına olması... 

Ya da yaptığınız bir kültür turunda gittiğiniz şehrin sokaklarında dolaşmak ve fotoğraf çekmek isterken tüm gün bir müzede veya cafede tıkılı kalmak... Kötü hava koşullarından etkilenmemek için seyahatinizi planlarken mutlaka hava durumunu da inceleyin. 

Biz, oldukça geniş bir zaman aralığında tahminler verdiği için accuweather.com'u kullanıyoruz.

Valizin Kaybolması

Valizin Kaybolması

Özellikle aktarmalı uçuşlarda başınıza gelebilecek bir durum olan valizinizin kaybolması sizi üzebilir. Bu nedenle çok değerli eşyalarınızı yanınıza aldığınız kabin bagajına yerleştirmeyi unutmayın. Valizinizin havalimanlarında kaybolmaması için de fark edilmesini kolaylaştıracak bir kılıf kullanın ve her seyahat öncesi eski uçuş etiketlerini mutlaka sökün. 

Çünkü havalimanındaki otomasyon içerisinde hatalı ve farklı bir rotaya ait etiketin okunması karışıklığa yol açabilir, valiziniz sizin bindiğiniz uçağa konmayabilir.

Kaza Geçirmek, Yaralanmak

Kaza, Yaralanma

Seyahate çıkmadan önce mutlaka Seyahat Sağlık Sigortası yaptırın. Çünkü seyahat esnasında başınıza bir kaza gelebilir veya yaralanabilirsiniz. 

Bu durumda yabancı bir ülkede size müdahale edilebilmesi ve maddi zarar görmemek için hayat kurtarıcı bir çözüm olacaktır. Gittiğiniz yerlerde ise konaklayacağınız bölgeyi, gezeceğiniz yerleri planlarken kesinlikle güvenliğinizden taviz vermeyin. 

Olumsuz şeyler yaşamamak ve kötü durumlara düşmemek için her zaman dikkatli olmanızda fayda var.

Turist Tuzakları, Kazıklanmak

Alışveriş

Turist tuzaklarına kanmamak ve kazıklanmamak için gittiğiniz yerlerde neyi nereden satın alacağınıza ve ne kadar ödeme yapmanız gerekitği konusunda özellikle dikkat edin. 

Çok turistik ve merkezi yerlerde hediyelik eşya almayın, bu gibi yerlerde mekanlara otururken iki kere düşünün Kazıklanmamak adına gittiğiniz şehirde yerli halkın tercih ettiği yerlere gitmeye özen gösterin. 

Bunları öğrenmek için de yola çıkmadan önce gideceğiniz şehir hakkında araştırma yapın.

Gözaltına Alınmak

Gözaltına Alınmak

Yabancı bir ülkede en son isteyeceğiniz şey ise tutuklanmak veya polis tarafından sorgulanmaktır. Seyahatlerde karışacağınız bir kahva, herhangi bir olay yada havalimanında yasaklı bir madde ile yakalanmanız halinde polis tarafından gözaltına alınarak, sorgulanmanız çok olası. 

Bu nedende, seyahatlerde sadece tatil yapmaya, hiç bir olaya karışmamaya ve gittiğiniz ülkenin kurallarına uymaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. 

Seyahatlerde ve evinizden çok uzakta başınıza bir çok şey gelebilir. Burada saydıklarımızdan çok daha farklı ve beklenmedik şeylerle de karşılaşabilirsiniz. 

Güvenli seyahat etmek, gezmek, yeni yerler görmek, kültürler tanımak, keşfetmek, yeni yerler ve yeni tatlar tanımak heyecan vericidir. 

Ancak seyahatinizde ne kadar mutlu olup ne kadar iyi vakit geçireceğiniz ise öncesinde yapacağınız hazırlık ve seyahat sırasında alacağınız önlemler ile yakından ilgilidir. 

Güvenli ve keyifli tatiller diliyoruz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Varna | Varna Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı | Varna Otelleri

Euro Kullanmayan Avrupa Ülkeleri | Ucuz Tatil Rehberi