in

Muhteşem Doğası ile Como Gölü | Como Gölü Gezilecek Yerler

Como gölü, Ocak 2017’de gerçekleştirdiğimiz İtalya seyahatinde belirlediğimiz yeni rotamız oldu.

Neredeyse her bir bölgesi ayrı ayrı gezilesi olan İtalya’nın Como şehri, İtalya’nın kuzeyinde İsviçre sınırında yer alan buzul kökenli bir göl. İtalya’nın en büyük 3. gölü olan Como, büyüleyici atmosferi ile Madonna, Ronaldinho, George Clooney, Sylvester Stallone, Gianni Versace gibi ünlü isimlere de ev sahipliği yapmakta.

Como Gölü ve Alp Dağları

Uzun süredir sık sık gerçekleştirdiğimiz İtalya seyahatlerimizde, hep aklımızın bir köşesinde olan Como Gölü, sonunda gittiğimiz ve büyülendiğimiz bir gezi rotası oldu.

Como Gölüne Nasıl Gidilir?

Seyahatlerimiz genellikle Milano merkezli olduğu için, gezi rotalarımızın başlangıcı da genelde burası oluyor. Bu nedenle Milano’nun merkez tren istasyonu olan Centrale’den bindiğimiz Trenord treni ile yolculuğumuzu gerçekleştirdik. Yalnızca 4,80 Euro olan bilet ücreti ve 36 dakika süren kısa bir yolculuk sonrası Como’ya ulaştık. Tren biletini Centrale içerisinde bulunan Trenitalia bilet kiosklarından satın aldık. Ödemeyi nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz. Gün içerisinde neredeyse her saat Milano’dan Como’ya tren seferi bulunuyor. Bu nedenle yolculuğunuzu, bölgeye en yakın olan Milano’dan başlayacak şekilde tren ile planlayabilirsiniz.

“Bu kiosklardan bilet alırken etrafta dolanan ve izin istemeden, bileti nasıl olacağınız konusunda size yardım etmek isteyen ve hatta sizden önce ekranda tuşlama yapmaya başlayan kişileri teşekkür ederek uzaklaştırmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde bilet satın alma işlemi bittiğinde sizden para talep edeceklerdir.  Bu da bir detay olarak aklınızın köşesinde olsun 🙂 “

Como’ya Ne Zaman Gitmeli?

Biz, buz gibi bir havada Ocak ayında gittik ama hava açık ve günlük güneşlikti 🙂 Ancak göl üzerinde bir sis tabakası vardı ki bu sis öğle saatlerinde dahi tamamen kaybolmadı. Como genelde kış mevsiminde oldukça sakin ve ıssız bir yer. Kafa dinlemek ve huzur bulmak için biçilmez kaftan. Bahar ayları ile birlikte hareketlenmeye başlayarak, burada ve etrafındaki kasabalara varlıklı ailelerin gelmeye başlamasıyla canlanıyor. Bahar ve yaz aylarında gayet hareketli bir tatil bölgesi haline geliyor. Siz, kendi seyahat planlarınıza ve gezi amaçlarınıza göre bu tercihi yapabilirsiniz.

Como’ya vardınız, peki burada neler yapabilirsiniz şimdi dilerseniz başlıklar halinde değinelim.

Como’da Nerede Kalınır?

Como merkezinde ve vapurla ulaşabileceğiniz cennet köşelerinde konaklayabileceğiniz bir çok otel alternatifi mevcut. Alttaki alandan inceleyebilirsiniz;

[adrotate banner=”11″]

Como’da Neler Yapılır?

Como’da yapılacak çeşitli aktiviteler ve gezilecek bir çok yer mevcut. Biz neler yaptık ve siz neler yapabilirsiniz, ona göre bir sıralama yapalım;

Şehir Turu

Sokaklara atın kendinizi ve kaybolurcasına turlayın. Renkli, süslü ve işlemeli evleri ile Como sokaklarında güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Como Volta Meydanı

Ayrıca Piazza Duomo meydanında bulunan Como Katedralini ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretsiz ve Milano’daki Duomo Katedralinin bir nevi minyatürü diyebileceğimiz bir yapı.

Como, Duomo Katedrali

Şehir Pazarı

Piazza Duomo meydanına 5 dakika mesafedeki pazarına denk gelirseniz orayı da gezebilirsiniz. Bu pazarda sadece kıyafet, takı ve ayakkabılar satılıyor. Sıfır ve defolu ürünlerin yer aldığı bu pazarda ilginizi çekebilecek şeyler bulabilirsiniz. (Not: Pazarlık yapmayı ihmal etmeyin, yoksa sizi 2-3 saniye hızlıca süzüp kafalarına göre fiyat söyleyebiliyorlar. Pazarlık yaparsanız, söylenen fiyatların yarısına dahi alışveriş yapabilirsiniz)

Volta Müzesi

Günümüzde pillerin değerini belirlemek için kullanılan VOLT’u keşfeden ünlü fizikçi Alessandro Volta Como’da yaşamış ve göl kıyısında çalışmaları ve keşiflerinin yer aldığı bir müzesi bulunuyor.

Volta Müzesi

Bu müzeyi ziyaret ederek bu keşfin tarihine tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca Como’nun ünlü meydanlarından biri olan Piazza Volta’da kendisinin bir de heykeli bulunuyor.

Marina

Como gölünde bulunan marina’da, gölün ortasına kadar uzanan bir yürüyüş yolu bulunuyor.

Sabah 8’de Sisli Bir Göl Manzarası

Burası hem teknelere bir koy oluşturmak hem de insanların yürüyüş yapabilmeleri için yapılmış bir yol. Sonunda ise bir heykel ve kenarında da oturabileceğiniz bir alan var. Burada soluklanarak gölün harika manzarasını seyre dalabilirsiniz.

Füniküler ile Brunate

701 metre yükseklikte bulunan Brunate‘ye 7 dakikalık bir yolculuk ve muhteşem bir manzara eşlinde çıkabileceğiniz Füniküler’e kişi başı gidiş-dönüş 4,50 € karşılığında bilet alabilirsiniz.

Como Füniküler

Yukarıya vardığınızda tüm Como ve göl ayaklarınızın altında kalıyor. Manzaraya karşı konuşlanmış cafelerde oturup bir şeyler içebilir veya yiyebilirsiniz.

Fünikülerden, Bahardan Kalma Bir Como Manzarası

Ayrıca Brunate’nin huzurlu ve sakin sokaklarında yürüyüş yapabilir, lüks villalar arasından geçen dar sokaklarda yürürken tertemiz havayı ciğerlerinize çekebilirsiniz.

Vapur ile Göl Turu

Marinadan kalkan vapurlar ile gölde tur yapabilir, uğradığı duraklarda inerek göl kıyısında yer alan muhteşem bölgeleri keşfedebilirsiniz. Biz, yolculuk boyunca toplam 6 iskeleye uğrayan Urio vapuruna bindik ve yaklaşık 50 dakika süren bir yolculuğun ardından Como marinaya geri döndük.

Como Gölü Vapurları

Ancak fırsatınız ve zamanınız varsa Bellagio’ya giden vapura binmenizi ve Bellagio’da inerek orayı mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz. Bir çok ünlüye de ev sahipliği yapan Bellagio, gölün en güzel gezi rotalarından birisi. Bellagio vapurunun bilet ücreti ise kişi başı 14,80 €

Villa d’Este

Villa d’Este, günümüzde otel olarak kullanılan bir yapı ve bundan tam 500 yıl önce inşa edilmiş. Uzun bir süre İngiliz kraliçelerine hizmet verdikten sonra 1873 yılında otele dönüştürülen villada kalan sinemanın gerilim ustası Alfred Hitchcock, en önemli filmlerinin senaryolarını Como gölünün sisli manzarasından ilham alarak yazmış.

Villa d’Este

Geçmişte Mark Twain, Greta Garbo, Clark Gable, Gery Cooper gibi pek çok ünlü ismi ağırlamış ve günümüzde Mel Gibson, Sting, Madonna gibi ünlülerin de sıkça tercih ettiği bir otel.

Biz Como’yu çok sevdik, adeta huzur bulduk. Bunda kış mevsimi gitmemizin de büyük etkisi vardı tabii. Çok sakin ve huzur doluydu. Como ile ilgili eksik kalan gezi rotalarımız kaldı hatta. Buraya bir gün tekrar tekrar gelerek, Bellagio ve çevresindeki muhteşem bölgeleri de ziyaret etmeyi planlıyoruz.

Siz de Milano’ya yapacağınız seyahatlerinizde 1 gününüzü ayırarak Como’yau mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çok seveceğinize eminiz.

Şimdiden keyifli yolculuklar… 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İtalya’da Şehirler Arası Ucuz Seyahat

Heybeliada: Aşk, Huzur ve Deniz