in

Zagreb, Hırvatistan | Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler ve İşkence Müzesi!

Hırvatistan’ın başkenti ve en yüksek nüfusa sahip olan şehri Zagreb’e nasıl gidilir, nereler gezilir, neler yapılır ve nerede konaklanır? Zagreb seyahatiniz öncesi bu başlıkları derlediğimiz bu yazıda, seyahatimizden sizler için hazırladığımız ipuçlarına ve gezi rehberine mutlaka göz atmalısınız 🙂

Bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen hala kendi para birimi olan Kuna’yı da kullanmakta olan ülkede Kuna, Euro’ya karşı oldukça değersiz. 1 €‘nun 7,38 Kuna değeri olduğu ülkede 50€ bozdurduğunuzda tam 370 Kuna sahibi olabiliyorsunuz.

Zagreb

Şehir içi ulaşım için alacağınız biletlerin 4 Kuna (0,50€) olduğu şehirde alacağınız tek yön biletler 30 veya 90 dakika boyunca geçerli oluyor. Maliyetlerin oldukça düşük olması nedeniyle geziniz boyunca rahatlıkla ve bol bol ulaşım araçlarını (otobüs, tramvay) kullanabilirsiniz. 🙂

Ayrıca Hırvatistan sınırı ve pasaport kontrolü ile ilgili size çok önemli bir uyarımız var. Yazının devamında bulabilirsiniz 😉

Zagreb'e Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Zagreb'e her gün Türk Hava Yolları'nın karşılıklı düzenlenen uçuşları mevcut. Bilet fiyatları ise gidiş dönüş kişi başı ortalama 150€'dan başlıyor. Uçuş ise yaklaşık 2 saat sürüyor.

En uygun fiyatlı İstanbul – Zagreb uçak biletleri için tıklayın.

Üstteki linkten alınacak uçak biletlerinde kullanılabilecek, okuyucularımıza özel 10 TL indirim kodu : 18H10

Hırvatistan

Ayrıca ülkeye giriş yapabilmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız gerekiyor. Schengen vizeniz yoksa hemen göz atın: Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Zagreb'te Nerede Kalınır?

Zagreb'in tarihi şehir merkezinde bulunan onlarca otel arasında çift kişi gecelik 20 €’dan başlayan fiyatlarla bütçenize göre konaklama tercihi yapabilirsiniz.

Sheraton Zagreb

Altta gezi planlarınıza göre en merkezi ve farklı sınıflardaki en uygun fiyatlı otelleri sizin için listeledik;

 • Bubu Hostel – Gecelik 20 € konaklama bedeli ve şehir merkezinde olmasıyla en uygun seçenek. İncelemek için tıklayın.
 • Guesthouse Lessi – Gecelik 35 € konaklama bedeli ile tarihi şehir merkezinde yer alan bu tesiste konaklayabilirsiniz. İncelemek için tıklayın.
 • Apartment Jasna (4*) – Gecelik 60 € olan bu lüks otel, tarihi şehir merkezine oldukça yakın olan daire tipi otel, size muhteşem bir konfor ve konaklama deneyimi sunacak. İncelemek için tıklayın.
 • Sheraton Zagreb Hotel (5*) – Gecelik 153 € olan bu 5 yıldızlı lüks otel, tarihi şehir merkezinde, size unutulmaz bir konaklama deneyimi sunacak. İncelemek için tıklayın.

Zagreb'te Gezilecek Yerler

Zagreb tarihi şehir merkezi ve çevresinde gezilecek o kadar çok yer, yapılacak o kadar çok aktivite var ki. 

Üstelik her şey bir o kadar ucuz 🙂 Kuna para biriminin Euro karşısındaki değerinin çok düşük olması nedeniyle normalde 10 - 15 € ödeyeceğiniz müzelere 2 € ila 5 € ödeyerek girebilirsiniz. 

Zagreb'te neler yapabilir, nereleri gezebilirsiniz, başlıklar halinde altta sıraladık;

 1. 1 St.Marks Kilisesi


  Romanesk tarzda inşa edilmiş, gotik mimari eseri olan ve 13. yüzyıldan kalma St.Marks Kilisesi, Zagreb’in en sembolik yapılarından biridir. 1880 yılında inşa edilen rengarenk kiremitli çatısı, ortaçağdan kalma Hırvatistan, Dalmaçya ve Slavonia silahları ile Zagreb'in amblemine sahiptir.

 2. 2 Zagreb Katedrali


  Eskiden Aziz Stephen Katedrali olarak bilinen ve iki süslü kulesiyle ünlü olan bu katedral, 13. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Dini sanat eserleri, giysiler ve kutsal nesneler ile katedral hazinesini de görebilirsiniz.

 3. 3 Mimara Müzesi


  Mimara müzesi, 1972'de özel bir koleksiyoncu olan Ante Topic Mimara tarafından bağışlanan bir koleksiyona ev sahipliği yapmak üzere kurulmuş. İçerisinde Eski Mısır, Mezopotamya, Pers, Orta Doğu, Uzak Doğu, Hindistan, İnka ve Pre-İnka ve Güney Amerika'dan parçalar içiyor. Özel bir arkeolojik koleksiyon da dahil olmak üzere çeşitli yer ve zaman dilimlerine ait Avrupa ve diğer Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Orta Çağ'dan kalma mobilyalar ve antik Yunan heykelleri gibi geniş bir cam koleksiyonu da var.

 4. 4 Ban Jelačić Meydanı


  Zagreb turuna başlamak için iyi nokta, şehrin yukarı ve aşağı bölümlerinin buluştuğu Ban Jelačić meydanı. Meydanda yer alan pazardan Hırvatistan'a özgü yiyecek, içecek, el işi ürünler ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

 5. 5 Hırvatistan Devlet Tiyatrosu


  Hırvatistan Devlet Tiyatrosu (Hrvatsko Narodno Kazaliste), 1895 yılında Viyana mimarları Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından inşa edilmiş. 1894'te Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph tarafından resmen açılmış olan tiyatro şehrin bir simgesi niteliğindedir. Günümüzde burada opera, bale ve tiyatro performansları sergilenmekte.

 6. 6 Maksimir Park


  İngiliz bahçesi tarzında tasarlanan Maksimir Park (Maksimirska), yaklaşık 45 dönümlük alanı kaplayan yeşil alana sahip. 

  Parkta yollar ve yürüyüş parkurlarının yanı sıra, insan yapımı göller, ormanlık alanlar ve çiçek bahçeleri de bulunmaktadır. Burası, dinlenmek veya piknik yapmak için harika bir yer olamkla birlikte içerisinde bir de küçük hayvanat bahçesi var. Yerel halk tarafından Zagreb'in "yaşayan anıtı" olarak anılan Maksimir Park, 1794 yılında yapımından sorumlu olan Piskopos Maksimilijan Vrhovac'ın adını almış. Maksimir parkının karşısında Hırvatistan'ın uluslararası maçlara ev sahipliği yaptığı Dinamo Futbol Stadyumu yer alıyor.

 7. 7 Lotrščak Kulesi


  Ortaçağ döneminden kalma bir yapı olan bu kule, aslında Zagreb'in beş şehir kapısının sonuncusu olan Taş Kapı'dır (Kamenita Vrata). 13. yüzyılda inşa edilen bu kuleye çıkarak şehrin muhteşem manzarasını görebilir, sergi galerisini ve hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. 

 8. 8 Kırık Kalpler Müzesi


  Bu ilginç müzede kötü biten ilişkilere dair, eşyalar sergileniyor. Tamamı gerçek kişiler tarafından müzeye gönderilen eşyalar arasında, özel günlerde kullanılmış mumlar, kurumuş çiçekler, cam kırıkları, ilişkiler sırasında çiftlerin birbirine aldığı hediyeler, çamaşırlar, fotoğraflar, mektuplar ve daha bir çok farklı parça kısa hikayeleri ile birlikte yer alıyor. 

  Yaşanmışlıkların biriktirildiği bu müze, insan hayatlarına, mutlu anlarına ve biten ilişkilerin ardından kalanlara dair çok çeşitli örnekler barındırıyor.

  Müzeye giriş ücreti kişi başı sadece 20 Kuna (2,75 €)

 9. 9 Botanik Bahçesi


  Zagreb Botanik Bahçesi (Botanički Vrt) aslında Zagreb Üniversitesi Botanik Fakültesi için bir araştırma alanı olarak inşa edilmiş. Yaklaşık 50.000 metrekarelik bir alana yayılan bu tesis, Donji Grad'daki şehrin "Yeşil At Nalı" nı oluşturan bir dizi parkın bir parçası. 

  Bir arboretum, sayısız su bitkileri, bir süs köprüsü ve birkaç 10.000 farklı bitki türlerine sahip iki gölet, şehirden hoş bir kaçış ve dinlenmek ya da yürüyüşe çıkmak için harika bir yer.

 10. 10 Füniküler


  1888 yılında inşa edilen bu çok kısa ve dik füniküler, Zagreb'in Aşağı ve Yukarı Şehirlerini birbirine bağlamakta. Yukarı çıkmak için deneyimleyebilirsiniz 🙂

 11. 11 Grič Tunnel (Gric Tüneli)


  Mesnička ve Radićeva sokaklarını birbirine bağlayan gizemli Grič Tüneli, 2016 yılında ziyarete açılmış. 

  Bu tünel 1943 yılında, İkinci Dünya Savaşı sırasında hava saldırılarından korunma sığınağı olarak inşa edilmiş.

 12. 12 İlüzyon Müzesi


  İlüzyon müzesi, her yaştan ziyaretçiye harika bir duyusal macera sunuyor. Eğimli Odalar, Aynalar, eğlenceli ve zihinsel egzersiz yapmanızı sağlayan 70'ten fazla ilgi çekici sergi, hologram resimleri, bulmacalar ve eğitici oyunlar müzede sizi bekliyor.

  Müzeye giriş ücreti kişi başı (Yetişkin): 40 Kuna (5,5 €)

 13. 13 Nikola Tesla Teknik Müzesi


  Nikola Tesla, buharlı motorlu lokomotifler, uydu ve uzay gemilerinin ölçekli modelleri ve madeni parçaların yanı sıra tarım ürünlerini de içeren bir müze. jeoloji, enerji ve ulaşım içerikleri ile ilgi çekici bir gezi noktası olarak öne çıkıyor.

  Müzeye giriş ücreti kişi başı (Yetişkin): 20 Kuna (2,7 €)

 14. 14 Taş Kapı


  Orta Çağ Gradec Kasabası'nın doğu kapısı olan Taş Kapıda Efsaneye göre, 1731'de gerçekleşen büyük bir yangın, Meryem ana ve Çocuk resminin dışında, kapının her yerini tahrip etmiş.

  Bu nedenle insanlar, hiç bir zarar görmeyen resmin sihirli güçlere sahip olduğuna inanıyor ve düzenli olarak dua etmeye, mum yakmaya ve çiçek bırakmaya buraya geliyorlar.

 15. 15 İşkence Müzesi


  İşkence müzesi, korku meraklılarının 70'ten fazla tam ölçekli tarihi işkence aracı ile ilgisini çekecek türden. Örneğin 1792 yılından kalma idam giyotini görmek oldukça farklı bir his oluşturuyor bünyede 🙂

  Müzenin yarı karanlık kabinesi Harikalar Kabusu veya Zindan gibi bir çok sesli odalasını deneyimlemek, insanın savunmasızlığını, zorbalığı veya aile içi şiddet gibi günümüzün işkence biçimleriyle ilgili de örnekler yer alıyor.

  Müzeye giriş ücreti kişi başı (Yetişkin): 40 Kuna (5,5 €)

Bonus Gezi Önerisi 🙂

Zagreb sehayatinizde, yalnızca 2,5 saatlik mesafede olan Slovenya / Lübyana şehrine de zaman ayırın. Hem birden fazla ülke ve şehir gezmiş olacaksınız hem de bu ekstra gezi için ekstra kişi başı yalnızca 9 € otobüs bileti bedekli ödemeniz gerekecek.

Hemen okuyun: Ljubljana – Slovenya’nın Başkenti ve Büyüleyici Ejderhalar Şehri

Slovenya - Lübyana

Hırvatistan Sınırda Dikkat!

Slovenya seyahatimiz sırasında, yalnızca 2,5 saat uzaklıkta olan Xagreb'i de görmek için gittiğimiz Hırvatistan'ı genel olarak sevdik. O yüzden siz de seyahat planlarınıza Zagreb'i eklemeyi ihmal etmeyin.

Peki Sınır Hakkındaki Uyarımız Ne?

Slovenya'dan Hırvatistan'a girmek bizim için tam bir işkenceydi! Tam 4,5 saat boyunca 3 kilometre uzunluğundaki araç kuyruğunu bekleyip yarım gün kaybettik. Sonunda pasaport kontrol sırası bize geldiğinde ise asıl şoku yaşadık. Otobüsün önüne gelen bir sınır polisi pasaportunuzu eline alıp fotoğrafınıza bakıp geri veriyor. Herhangi bir kontrol veya sistem taraması dahi yapılmıyor. 

Bunca zaman bu kadar beklemenin da ne kadar anlamsız ve saçma olduğu yüzümüze vurulduğu an ve işkence bitti derken, karşı taraftaki ülkeden çıkış kuyruğunu gördüğümüzde ikinci şoku yaşadık. Çünkü öğleden sonra Slovenya'ya dönme ve orayı gezme planımız vardı.

İtalya bile, Slovenya'dan giren araç ve yolculara pasaport kontrolü yapmazken, Hırvatistan'ın AB ülkeleri sınırları içerisinde çılgınlar gibi sözde! pasaport kontrolü yakması çok can sıkıcı oldu.

Gidiş/Dönüş yolculuğumuzda sınırda toplam 6,5 saat bekledik. Sıcaktan ve beklemekten bunalmış bir şekilde, Slovenya'ya geldiğimizde ise mutluluktan havalara uçuyorduk 🙂

Ancak siz direk Türkiye'den gelecekseniz havalimanında bu denli bir kuyruk olacağını sanmıyoruz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Comments

Bergamo Gezi Rehberi VLOG | 5€’ya İtalya’da Şehirler Arası Seyahat

Avrupa Ülkeleri Arasında Ucuz Ulaşım | 2€ Uçak Bileti – 1€ Otobüs Bileti