in , ,

İstanbul’un Tadı Damağınızda Kalacak Leziz Sokak Lezzetleri

İstanbul, içerisinde barındırdığı kültürel zenginlikleri ve lezzet çeşitliliği ile ziyaretçilerine muhteşem bir çeşitlilik sunuyor. 

İstanbul, gezmeye gidenlerin de yerlisinin de vazgeçemediği, bir çok sokak arasında, çarşı pazarda ve meydanlarda ulaşabileceğiniz enfes lezzetler sunuyor.

Bu içerikte İstanbul’da yiyebileceğiniz en meşhur ve leziz sokak lezzetlerini sıraladık, sizler de değerlendirme yaparak sıralamayı değiştirebilirsiniz.

Peki siz en çok hangisini seviyorsunuz?

 1. Islak hamburger, şehrin en ünlü atıştırmalıklarından biridir. Özellikle Taksim, Beyoğlu ve Bağdat Caddesi semtlerinde bir çok alternatif mekanda bulabileceğiniz bu yemek, size çekirde etkisi yaratabilir 🙂

  Yani ardı ardına yeme isteği meydana getirebilir. Boyutunun küçük olması ve lezzeti dolayısı ile her oturanın en az 2 tane tükettiği bir yiyecektir.

  Yanında en iyi giden içecek ise ayran. 

 2. 2 Simit

  Şehirle en çok bütünleşen yiyeceklerden biri olan Simit, vazgeçilmez bir kahvaltı atıştırmalığı. Özellikle vapura binmeden önce alınan simitler, gemide yanına eklenen çay ile birlikte keyifle tüketilir. Hatta bir kısmı da martılarla paylaşılır 🙂

  İstanbul'da neredeyse günün her saati ve her köşe başında yada sokak arasında simitçiye rastlamanız olası.

  Bu lezzet o kadar çeşitlendi ki artık sade, peynirli, zeytin ezmeli, domatesli ve çikolatalısı dahi hazırlanmaya başladı.

 3. İstanbul'da özellikle Taksim, Cihangir ve Karaköyde bu tatlısı satan seyyar satıcılara bolca rastlayabilirsiniz. Bu merkezler dışında şehrin bir çok yerinde de kolayca erişebilirsiniz.

  Bol şerbetli halka tatlısını, bir yerlerinize damlatmadan yemek ise büyük başarıdır 🙂

 4. 4 Kumpir

  İstanbul'un Ortaköy semti adeta bir Kumpir cenneti 🙂 Hele bir de enfest boğaz banzarası ile burada kumpir yemek ayrı bir keyif.

  Ortalama 22 - 25 TL alabileceğiniz kumpirinizi boğaz kıyısında bir banka kurularak, eşsiz manzara eşliğinde yiyebilirsiniz.

 5. Şehrin hemen hemen bir çok noktasında, hatta özellikle beyaz yakalıların olduğu yerlerde görülür bu pilavcılar. Afiyetle yenir nohut pilavlar öğle aralarında veya akşam gezmelerinde.

  Hele bir de özerine tiftif tiftik edilmiş tavuk da eklendimi, demeyin lezzetine. Tabii bir de ketçap meselesi var ama ona hiç girmeyelim. Pilava ketçap sıkılır mı tartışmasına sebebiyet vermeyelim 🙂

 6. Midye dolma, ülkemizin bir çok sahil şehrinde tüketiliyor ancak İstanbul, adeta midye dolmanın merkezi. Özellikle Beşiktaş semtinde, ünü ülke sınırlarını aşmış midye dolmacılar mevcut.

  Bu mekanlarda midye satın alabilmek için uzun kuyruklar beklemeniz gerekebilir. Her ne kadar zararlı olduğu söylense de midye, ülkemizin ve istanbul'un en sevilen lezzetlerinden birisi.

 7. Hep kıyaslanır, İstanbul mu İzmir kokoreçi mi 🙂 İstanbul, belki de ülkede en çok kokoreç tüketilen yer ve şehrin neredeyse her yerinde bir kokoreççi bulabilirsiniz.

  Her ne kadar kolaylıkla bulunabilen bir sokak yemeği olsa da, hijyen açısından dikkatli tüketmekte fayda var.

  Peki sizce İstanbul kokoreçi mi İzmir kokoreçi mi?

 8. Özellikle Eminönü semtinde en çok tüketilen Balık Ekmek, İstanbul'un neredeyse her yerinde ulaşabileceğiniz en sık tüketilen yiyeceklerden biri. 

  Bu yemeğin en iyi ve tazesini Eminönü, Karaköy ve Kadıköy semtlerinde tüketebilirsiniz. Yanına turşu suyu ekleyerek hele bir de deniz manzarasına karşı yemesi oldukça keyfli bir sokak yemeği. 🙂 

 9. İstanbulun özellikle turistik semtlerinde ve bölgelerinde sıkça karşılaşabileceğiniz bir atıştırmalıktır. Özellikle Eminönü bölgesinde yoğun bir mısırcı çeşitliği bulabilirsiniz.

  Tanesi ortalama 4 TL olan mısırı, haşlanmış veya közlenmiş olarak bulabilir, deniz kıyısındaki banklarda oturarak keyifle yiyebilirsiniz.

 10. Özellikle Eminönü'deki balıkçıların yanında sıkça bulabileceğiniz turşu suyunun, İstanbul'un tarihindeki geçmişi çok öncelere kadar dayanır. 

  Eski Türk filmlerinden de hatırlayacağınız üzere Tarihi Eminönü Turşucusu'na uğraşayarak harika lezzetler tadabilirsiniz.

 11. 11 Kestane

  Aslında Bursa ile bağdaştırılsa da İstanbul'un özellikle turistik ve tarihi tüm bölgelerinde adım başı kestaneciye rastlamanız mümkün.

  Bursa'da tatlısı yapılan (Kestane Şekeri) kestaneyi burada közlenmiş olarak bulabilirsiniz. Oldukça lezzetli olan közlenmiş kestaneyi özellikle kışın soğuk havalarda keyifle tüketebilirsiniz.

 12. 12 Pide

  Şehirde neredeyse her börekçide ve bir çok fırında bulabileceğiniz pide, en çok tüketilen atıştırmalık yemeklerden. 

  Kıyma, ıspanak, yumurtalı, sucuklu ve kuşbaşı etli çeşitleri yapılan pide oldukça lezzetli ve doyurucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stresa | Buzul Gölü Kıyısında Yemyeşil Bir İtalyan Kasabası

ankara

Ankara Gezilecek Yerler | Gezi, Aktivite ve Konaklama Rehberi