in ,

Mayorka Adası – Akdenizde Mavi Cennet | Palma de Mallorca

Mayorka (Palma de Mallorca), kurban bayramı tatilinde planladığımız 7 günlük İspanya seyahatinin 3. durağı olan ve 3 tam günümüzü geçirdiğimiz, harika plajları ve denizi ile bizi büyüleyen, İspanya’nın en büyük adası.

Balear takım adalarının en büyük üyesi olan Palma’nın yanı başında İbiza, Formentera ve Minorca adaları yer alıyor. Mayorka adasının isminin kökeni, Latince insula maior, “büyük ada” anlamına geliyor.

Mayorka AdasıM.S 707’den 1229 yılına kadar berlerilerin de aralarında bulunduğu islam hakimiyeti altında olan ada 1229’dan sonra Aragon kralının adayı ele geçirmesiyle Mayorka Krallığı olarak yeniden yapılandırılmış.

Yılda 21 milyon turist ağırlayan Mayorka, Tenerife’nin ardından İspanya’nın en büyük ikinci adasıdır. Ada öylesine büyük ki, güney kıyısından kuzey kıyısına dümdüz otobanda şehirler arası otobüsle tam 1 saat 15 dakika yol yapmak gerekiyor.

Aslında deniz tatili için tercih ettiğimiz Mayorka adası, kültürel olarak da bizi oldukça etkiledi. Bu nedenle adada hem deniz hem de kültür turizmi yapma şansı bulduk 🙂

Ayrıca adada o kadar çok Alman var ki, otobüs duraklarındaki reklamlar bile almanca dilince. Şimdi lafı uzatmadan hemen detaylara geçelim ve sırasıyla ulaşım, konaklama ve harika plajlarından bahsedelim.

Nasıl Gidilir?

Mayorka adasına maalesef Türkiye’den direk uçuş yok. Buraya ulaşabilmek için öncelikle farklı bir ülkeye veya İspanya’ya uçmanız gerekiyor. Biz adaya, 11€‘ya Ryanair‘den aldığımız bilet ile Barcelona‘dan 45 dakika süren kısa bir uçak yolculuğu ile ulaştık.

Ryanair Uçak İçi

Tatilimizin sonunda adadan ayrılırken de yalnızca 9,90€‘ya Ryanair‘den aldığımız uçak biletleri ile seyahatimize Berlin‘de devam ettik. Üstte bahsetmiştik, adada o kadar çok alman var ki buraya yapılan uçuşların İspanya’dan sonra en çok geldiği ülke Almanya 🙂

Bu nednele Mayorka adası ile Almanya şehirleri arasında gerçekleştirilen uçuşların bilet fiyatları üstte de göreceğiniz gibi çok çok uygun.

Avrupa içi çok ucuz fiyatlara uçak bileti nasıl alabileceğiniz ile ilgili hazırladığımız içeriklere alttaki linklerden göz atabilirsiniz;

Sizler de bir avrupa şehrine yapacağınız seyahat esnasında uygun bir bilet yakalayarak kısa süreliğine de olsa mayorka adasına bir kaçamak yaparak harika bir deniz tatili yapabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Biz adanın Alcudia bölgesinde kaldık. Bu bölgenin sığ denizi ve bembeyaz kumsalları ile birlikte ortamı özellikle aileler ve çiftler için oldukça uygun. Ada merkezinden ve havalimanından yaklaşık 1 saat süren bir otobüs yolculuğu ile Alcudia’ya ulaşabilirsiniz.

Mayorka’da gecelik 50 €‘dan başlayan fiyatlara konaklayabilirsiniz. Bir ada olduğu ve deniz tatili merkezi olduğu için konaklama fiyatları biraz tuzlu denebilir. Ancak alternatifleri iyi araştırarak en uygun konaklama seçeneğini bulabilirsiniz.

Airbnb ile günlük konaklama maliyetinizi 18€‘ya düşürebilirsiniz. Ayrıca Gezenti Çift olarak okuyucularımıza Airbnb ile yapacakları ilk konaklamalarında 130 TL indirim kredisi hediye ediyoruz 🙂

Buraya tıklayarak yapacağınız 250 TL ve üzeri rezervasyonlarda anında 130 TL indirim kazanabilirsiniz.

Hotel Can Mostatxins

Altta farklı kategorilerden en uygun fiyatlı otelleri sizin için listeledik;

  • Youth Hostel Central Palma – Gecelik 50 € konaklama bedeli ile ada merkezindeki en uygun seçenek. İncelemek için tıklayın.
  • Bellevue Club – Gecelik 70 € konaklama bedeli ile bu apart dairede konaklayarak Alcudia’da harika bir gece geçirebilirsiniz. İncelemek için tıklayın.
  • Hotel Can Mostatxins (5*) – Gecelik 190 € olan bu lüks otel size Alcudia’da muhteşem bir atmoster ve konaklama tecrübesi sunacak. İncelemek için tıklayın.

Ada içi Ulaşım

Mayorka havalimanı otoparkında, adanın tüm bölgelerine kalkan şehirler arası otobüsler mevcut. Buradan ada merkezine veya çevresindeki diğer kasabalara ulaşmak için otobüslere binebilirsiniz.

Mayorka Havalimanı

Biz tatilimizi geçirdiğimiz, adanın en uzak noktalarından biri olan Alcudia’ya kişi başı 8€ ödeyerek 1 saat 15 dakikalık yolculuk sonunda eriştik. Siz de Alcudia bölgesine gidecekseniz A32 numaralı otobüse binmelisiniz.

Mayorka Ada için Ulaşım – TIBSarı kırmızı renkli TIB otobüslerini tercih ederseniz ekstra farklı ücretler ödemek zorunda kalmazsınız. Çünkü bu firma adanın resmi ulaştırma markası ve bilet fiyatları da bu nedenle standart.

Ücreti otobüse binerken direk şoföre ödüyorsunuz ve o da size bir fiş kesiyor. Daha sonra dilediğiniz yere oturarak yolculuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İtalya’nın En Güzel Plajına Gittik! Monterosso – Cinque Terre (Video)

Bulgaristan Yemekleri | Yerel Lezzetler – Bulgaristan’da Ne Yenir?